Van? To umierający gatunek - oto 4 najlepsze auta, bijących na głowę każdego SUV-a

Powiedzmy to wprost - van zawsze będzie najlepszym wyborem dla rodziny, zwłaszcza w porównaniu z SUV-em. Wybraliśmy dla Was 4 najciekawsze nowe modele.

Rynek padł ofiarą trendów. Marketingowcy tak cudownie wypromowali SUV-y, że auta typu van całkowicie straciły na znaczeniu. Wiele osób kupuje bowiem oczami - a nie od dzisiaj wiadomo, że vany mają wizerunek "aut dla statecznych i nudnych osób". Jest to jednak bardzo złe spojrzenie na temat, gdyż żaden SUV nie oferuje takiej praktyczności, jak nawet nieco mniejszy van. Tym samym wybrałem dla Was 5 najciekawszych aut, które wciąż dostępne są w salonach.

Ford Galaxy (i S-MAX) to van doskonały

Co jak co, ale te dwie propozycje Forda są po prostu fenomenalne. Nie tylko wyglądają świetnie, ale oferują też bardzo pojemne wnętrze. Już S-MAX, czyli model o bardziej sportowej charakterystyce, jest w środku przestronny i świetnie sprawdza się przy większej rodzinie. Galaxy podnosi to wszystko do potęgi, dodając większy kufer i dwa wygodne miejsca w trzecim rzędzie.

van galaxy

Co więcej, auta te dostały teraz nowe warianty silnikowe. Obok diesli w gamie pojawiła się klasyczna hybryda, która może być świetnym wyborem do codziennej jazdy.

Volkswagen Touran bije na głowę Tiguana

Kilka lat temu porównaliśmy ze sobą Tourana i Tiguana Allspace. Wniosek w redakcji był prosty - jeśli macie rodzinę, to nie chcecie Tiguana. Co z tego, że wygląda atrakcyjniej, skoro oferuje znacznie mniej miejsca w każdym rzędzie i ma gorszy bagażnik? Volkswagen Touran może i nie porywa wizualnie, ale za to ma fenomenalnie przemyślane wnętrze. Szkoda, że to jest już umierający gatunek, raczej bez szans na następcę.

van Touran

Volkswagen Sharan/SEAT Alhambra

To ostatnie podrygi tych aut, gdyż właśnie znikają one z rynku. Jeśli więc szukacie praktycznego samochodu, to polujcie na auta dostępne u dealerów. To fenomenalne i bardzo praktyczne maszyny, które przez lata pokazały swoje mocne strony. Przesuwane drzwi ułatwiają zajmowanie miejsca z tyłu, a przestronna jak diabli kabina sprawia, że można się w niej zgubić. Owszem - to już kilkuletnia konstrukcja, aczkolwiek wciąż warta uwagi.

van Sharan

Mercedes Klasy B

Klasa B w tym zestawieniu? Jak najbardziej! Ten samochód to jedna z bardziej niedocenianych pozycji w ofercie marki ze Stuttgartu. Może i nie jest najpiękniejsza, ale praktyczność i komfort podróżowania są tutaj na bardzo wysokim poziomie. Zajmowanie miejsca w tym aucie to czysta przyjemność, a ilość miejsca w kabinie (i w kufrze) bije chociażby spokrewnionego Mercedesa GLB.

van Klasa B

Oczywiście są też większe vany (i kombivany)

Mowa tutaj o takich samochodach jak Mercedes Vito/Klasa V, Ford Tourneo Custom czy Citroen Spacetourer i krewniacy. To są jednak znacznie większe auta, oferujące już zupełnie inną przestrzeń za zupełnie inne pieniądze.

Ciekawą alternatywą dla umierających vanów stają się z kolei kombivany. Mowa tutaj o takich samochodach jak Citroen Berlingo, Peugeot Rifter, Volkswagen Caddy czy Ford Tourneo Connect. Te auta oferują naprawdę przemyślane i ogromne kabiny oraz solidne wyposażenie. Czuć w nich jednak często "użytkowe" pochodzenie. Przejawia się to w postaci wykorzystanych materiałów wykończeniowych, wyposażenia (a raczej jego braków w niektórych autach) czy po prostu w komforcie podróżowania. Mimo to takie auta stają się solidną i w zasadzie jedyną godną uwagi alternatywą.