Volkswagen Cross Coupe GTE Concept - Amerykanizacja

Specjalnie dla klientów w USA Volkswagen przygotowuje nową rodzinę SUV-ów. W Detroit pojawił się jej najmniejszy przedstawiciel - Cross Coupe GTE.

Stylistykę auta dopasowano do amerykańskich gustów. Cross Coupe GTE charakteryzuje się kanciastą bryłą z wyraźnie zaakcentowanymi błotnikami. Choć jest to najmniejszy przedstawiciel nowej rodziny "Cross", to zdecydowanie nie można nazwać go małym. Z długością wynoszącą 4847 mm i szerokością 2036 mm jest mu zdecydowanie bliżej do Touarega niż do Tiguana. Nowy Volkswagen korzysta z płyty podłogowej MQB, umożliwiającej swobodne formowanie auta bez konieczności inwestowania w całkiem nową konstrukcję.

Pod maską Cross Coupe GTE pracuje 3,6-litrowe V6 sprzężone z dwoma elektrycznymi silnikami zamontowanymi nad przednią i tylną osią (produkującymi odpowiednio 40 kW i 220 Nm oraz 85 kW i 285 Nm). Jednostka benzynowa oferuje 280 koni mechanicznych oraz 350 Nm momentu obrotowego. Baterie o pojemności 14,1 kWh ukryto w tunelu środkowym. Całkowita moc tego zestawu to 360 KM, zapewniających przyspieszenie do setki w 6 sekund oraz prędkość maksymalną wynoszącą 209 km/h.

W trybie EV Cross Coupe jest w stanie pokonać do 32 km. W użyciu jest wówczas jedynie tylny silnik elektryczny - jednostka benzynowa zostaje "wypięta" za pomocą sprzęgła. Kierowcy mają do dyspozycji 4 tryby pracy (każdy posiada dodatkowe funkcje) - Onroad, Offroad, Sport i Snow. Umożliwiają one dostosowanie auta do warunków na drodze oraz aktualnych potrzeb.

Na pokładzie nie zabrakło też nowoczesnych gadżetów. Dotykowy ekran, wyświetlacz zastępujący zegary oraz całe bogactwo elektronicznych asystentów zapewniają kierowcy i pasażerom komfort oraz bezpieczeństwo.

Rodzina modeli Cross będzie stopniowo wprowadzana na rynek od 2016 roku.