Sklep już zamknięty. Volkswagen wyprzedał wszystkie elektryki na ten rok

Elektryczny Volkswagen z rocznika 2022 pozostanie w sferze marzeń. Marka z Wolfsburga wyprzedała wszystkie auta na ten rok, zarówno w Europie, jak i w USA.

Kryzys w branży motoryzacyjnej zdaje się nie mieć końca. Brak półprzewodników wciąż hamuje producentów i sprawia, że czas oczekiwania na nowe auto wydłuża się w nieskończoność. Co więcej, wiele firm stawia na auta elektryczne, przesuwając sloty produkcyjne właśnie na takie auta. Volkswagen na przykład doszedł do etapu, w którym zamknął proces przyjmowania zamówień na auta z produkcji w 2022 roku.

samochody elektryczne zestawienie

Jak podkreśla szef marki, Herbert Diess, zamówiono aż 300 000 samochodów w samej Europie Zachodniej

A mówimy o zakończeniu przyjmowania zamówień na auta na całym świecie, nie tylko w Europie, ale i w USA. Niemcy dostarczyli już 99 000 aut na prąd w tym roku.

Dla porównania warto jednak spojrzeć chociażby na Teslę, która w tym samym okresie przekazała klientom 318 000 samochodów elektrycznych. Oczywiście jest to mocno naciągane zestawienie, gdyż Volkswagen poza pojazdami na prąd oferuje też szereg modeli spalinowych, wciąż sprzedawanych w ogromnej liczbie.

Te jednak zaczynają ustępować elektrykom - póki co oddając im cenne możliwości produkcyjne. To właśnie do rodziny ID trafia duża część zdobytych przez markę półprzewodników.

Oczywiście nie oznacza to, że nie możecie kupić elektrycznego Volkswagena

W każdym salonie z chęcią Wam go sprzedadzą. Szkopuł w tym, że auto będzie z produkcji z rocznika 2023, co oznacza dłuższy czas oczekiwania na nowe auto.

Volkswagen ID produkcja 2022

Z drugiej strony doszliśmy do abstrakcyjnych czasów, w których 9 miesięcy wyczekiwania na zamówione auto to naprawdę zadowalający czas. Wiele osób wciąż wypatruje swoich aut, nawet rok lub 1,5 roku po złożeniu zamówienia.

Co więcej, prędko się to nie zmieni. Niemcy twierdzą, że kryzys w branży potrwa co najmniej do 2024 roku, a i to są dość optymistyczne założenia. Jeśli więc chcecie kupić nowy samochód, to warto robić to szybko i nie zwlekać, gdyż szanse na krótszy czas oczekiwania są raczej marne - przynajmniej w najbliższym czasie.

Rodzina elektrycznych modeli Volkswagena dostępnych w Europie i w USA składa się z trzech modeli: ID.3, ID.4 i ID.5. Teraz dołącza do nich także ID.Buzz.

Źródło: Euronews