Volkswagen Multivan California 2024. Dom na kołach, wymyślony na nowo

Ten samochód jest już niemalże "legendą" wśród małych kamperów. Teraz czas wymyślić go na nowo. Volkswagen Multivan California 2024 to zapowiedź nowej ery domu na kołach, po raz pierwszy zelektryfikowanej.

Myślisz "mały kamper", mówisz "California". Ta nazwa wbiła się na dobre w głowy tysięcy osób i można ją nazwać marką samą w sobie. Niemiecka marka wie, że to dla nich duży plus, ale i ogromne wyzwanie. Nowe wcielenie, bazujące na zupełnie innym aucie, nie może być gorsze lub mniej praktyczne. Do tego musi pod jednym dachem zmieścić też elektryfikację. Volkswagen Multivan California 2024 to zapowiedź nowego członka tej rodziny, zaskakującego praktycznością i uniwersalnością.

Volkswagen Multivan California 2024. Mniej nie znaczy "mniej"

Zacznijmy od tego, że ten samochód nigdy nie był i nie będzie bezpośrednim następcą Multivana T6.1. To zupełnie odrębna konstrukcja, która wykorzystuje znaną nazwę, ale robi to w zupełnie inny sposób.

Volkswagen Multivan California 2024

Nie inaczej jest więc w przypadku nowej Californii, która rozwija schemat stosowany od lat, ale wprowadza też dużo świeżości. Przede wszystkim po raz pierwszy wprowadzono przesuwane drzwi po obu stronach.

Udało się to zrobić przesuwając "kuchnię" nieco do tyłu. W ten sposób zyskujemy więcej przestrzeni w aucie oraz nową możliwość gotowania "na zewnątrz". Kuchenka zachodzi bowiem lekko na drzwi, co daje do niej dwie drogi dostępu.

Część schowków także umożliwia otwieranie z obu stron. Nie zabrakło tutaj oczywiście kuchenki gazowej, lodówki i gniazdek 230V, w tym jednego na zewnątrz.

Wnętrze podzielono na trzy części, które umożliwiają różne konfiguracje wnętrza. Standardowa konfiguracja daje komfort codziennego użytkowania. Otwierając drzwi i rozkładając stolik dostajemy przestrzeń do "życia i pracy". Z kolei rozkładana do poziomu łóżka kanapa i otwierany dach z dodatkową leżanką zapewniają przestrzeń do spania.

Nie brakuje tutaj gniazdek USB i oświetlenia led, a wszystkim można sterować z panelu sterującego. Po raz pierwszy debiutuje też specjalna aplikacja do zarządzania autem.

Nowy Volkswagen Multivan California 2024 korzysta z hybrydy plug-in

To znana kombinacja silnika 1.4 TSI i napędu elektrycznego, oferująca 218 KM. Niemcy nie chwalą się jednak szczegółową specyfikacją, w tym możliwością zasilania wnętrza z akumulatora trakcyjnego. Takie szczegóły poznamy zapewne w najbliższych tygodniach.

Volkswagen Multivan California 2024

Warto też zaznaczyć, że ten samochód wciąż jest oficjalnie prototypem, choć pewnie niebawem trafi do produkcji.