Volkswagen startuje z projektem WeShare. Ponad 1500 samochód w nowym carsharingu

Volkswagen planuje na nowo elektryfikować świat. Swoją ekspansję rozpoczyna od uruchomienia usługi WeShare, czyli carsharingu.

1500 nowych e-Golfów wyjedzie na ulice Berlina, w którym pilotażowo WeShare zostanie uruchomione. Ta ogromna flota zostanie poszerzona o kolejne 500 egzemplarzy modeli e-up!, które dołączą w 2020 roku. System działania WeShare jest bardzo podobny do znanych z Polski firm Panek czy Traficar. Auta nie mają przypisanej bazy i można z nich korzystać na dowolnie wybranym obszarze, jednak zakończenie wynajmu może nastąpić tylko w wyznaczonej strefie. Obsługa wypożyczenia i otwierania/zamykania pojazdu odbywa się z poziomu smartfona.

Wspomniana strefa rozciąga się na 150 kilometrów kwadratowych i pokrywa dużą część najpopularniejszych okolic Berlina. Volkswagen podkreśla jednak, że niebawem będzie ona rozszerzona. Rozliczenie będzie odbywało się w cyklu minutowym - 1 minuta została wyceniona na 19 eurocentów w okresie pilotażowym, po czym wzrośnie do 29 eurocentów (odpowiednio nieco ponad 80 groszy i 1,23 zł, czyli porównywalnie z Innogy Go!). Użytkownicy muszą mieć 21 lat i, niestety, być obywatelami Niemiec - tym samym odwiedzając Berlin nie skorzystacie z tego udogodnienia.

Załoga WeShare będzie odpowiedzialna za stan naładowania baterii w autach, aczkolwiek w przyszłości dołączą także programy motywujące użytkowników do wykonania takiej pracy w zamian za najróżniejsze bonusy. WeShare początkowo startuje w Berlinie, ale są już plany na start w kolejnych miastach - jest to Praga w Czechach oraz Hamburg.