Volkswagen zatrzymuje wszystkie zakłady w Polsce

Wiele jest powodów, choć tak naprawdę "słowo-klucz" jest jedno - koronawirus. Od 19 marca pracę wstrzymują zakłady marki Volkswagen w naszym kraju.

Wstrzymana zostaje produkcja we wszystkich zakładach koncernu produkujących samochody dostawcze. Volkswagen od jutra przestaje wytwarzać w zakładach we Wrześni (Crafter), Poznaniu i Swarzędzu (Transporter, Caddy). Zmiany dotyczą także w Niemczech w Hanowerze (Transporter, Amarok, eCrafter).

Wstrzymanie wchodzi w życie od czwartku (19 marca) i potrwa minimum dwa tygodnie. Prace zatrzymają się również w Odlewni. Tutaj jednak zakład działać będzie do soboty.

Wśród powodów wstrzymania produkcji wymieniana jest na pierwszym miejscu ochrona zdrowia pracowników, ale także niestabilna sytuacja w obrębie łańcuchów dostaw u poddostawców oraz niepewna sytuacja na rynku zbytu samochodów dostawczych. Zamknięte granice w Unii Europejskiej, mimo zapewnienia przepływu towarów, na pewno utrudnią dostarczanie komponentów wytwarzanych poza Zjednoczoną Europą. Dodatkowo problemy z przemieszczaniem się, brak możliwości zapewnienia pracy w niewielkich i mocno oddalonych od siebie grupach osób znacznie utrudnia płynne prace w zakładach proukcyjnych, i ułatwia przenoszenie się wirusa oraz rozszerzanie pandemii.

Volkswagen

Zakłady Volkswagen Poznań to w końcu największy producent samochodów w Polsce. W czterech fabrykach znajduje zatrudnienie 11 000 osób. Z trzech fabryk wyjeżdża dziennie niecałe 1 200 samochodów dostawczych. Z kolei w Odlewni powstają komponenty również do osobowych Volkswagenów, w tym do ID.3. Możemy się więc spodziewać, że przerwy i opóźnienia w produkcji w najbliższym czasie dotkną również fabryk koncernu wypuszczających "osobówki".