Volvo traci pozycję lidera w Szwecji

Spodziewaliście się tego? Po raz pierwszy od pięćdziesięciu lat model Volvo nie jest na pierwszym miejscu najlepiej sprzedających się samochodów w rodzinnej Szwecji.

Do tej pory największą sprzedażą cieszył się model V70 (w tym roku zastąpiony modelami S/V90), który liderował na rodzimym rynku od niemal 20 lat (a więc od momentu premiery). W 2016 roku modele te, liczone wspólnie, zajęły drugie miejsce z 5,7-procentowym "kawałkiem szwedzkiego tortu". O 0,2 % wyprzedził je... Volkswagen Golf, który był w ostatnim roku najlepiej sprzedającym się samochodem. Ostatnio taka sytuacja zdarzyła się w 1962 roku. Wtedy szwedzki producent musiał ustąpić przed... VW Beetle.

Nie znaczy to oczywiście, że Volvo przestało się liczyć. Wciąż ponad co piąty wóz sprzedawany u naszych sąsiadów zza Bałtyku ma "symbol żelaza" na atrapie chłodnicy. Volvo ma 21,5 % rynku samochodów osobowych dla siebie. Na drugim miejscu, czego już się spodziewacie, jest Volkswagen, jednak brakuje mu niemal 5 % (15,7 % sprzedanych w Szwecji samochodów).

volvo_xc60_t6_polestar_41

Przy okazji, Szwecja okazuje się drugim pod względem wielkości rynkiem dla marki Volvo. Na pierwsze miejsce przesunęły się Chiny, które już niedługo będą jedynym producentem flagowego S90, gdy tylko powstanie do końca fabryka w Daqing.