W Niemczech uruchomiono pierwszą ładowarkę 400 kW. Baterię naładujesz w 15 minut

Oto efekt współpracy Porsche, BMW, rządu i Siemensa - w Niemczech uruchomiono pierwszą ładowarkę 400V.

Największą wadą samochodów elektrycznych jest przeciętny zasięg oraz długi czas ładowania. "Zatankowanie" baterii od 0-10% do 80-90% zajmuje zwykle 45 minut i to przy zastosowaniu aktualnych szybkich ładowarek. W wielu innych przypadkach trwa to nawet ponad dwie godziny, co w zasadzie uniemożliwia wygodne podróżowanie na długich dystansach. Nowe rozwiązanie, czyli ładowarka o mocy 400 kW ma to ułatwić.

BMW oraz Porsche zrealizowali ten projekt dzięki współpracy z rządem Niemieckim - firmy te otrzymały blisko 8 milionów euro dofinansowania na realizację i budowę takiej stacji. Według pierwotnych założeń miała ona oferować możliwość ładowania z mocą 450 kW. Taki wynik też udało się osiągnąć, choć jak wiadomo nie każdy samochód będzie w stanie przyjąć tyle energii. Ładowarka ma specjalny system, który wykrywa maksymalną dostępną moc ładowania i dostosowuje się do samochodu. Aktualnie na rynku jest raptem garstka samochodów, które zapewniają możliwość szybkiego ładowania - nawet BMW i Porsche na premierę stacji przywiozło auta badawcze.

Stację zlokalizowano w Jettingen-Scheppach. Jest ona całkowicie darmowa. Jedynym warunkiem korzystania jest posiadanie gniazda CCS Type 2 w aucie.