Po Korsyce będziecie jeździć chińskim elektrykiem. To Aiways U5

Miał zadebiutować w Genewie, ale koronawirus pokrzyżował marce plany. Chiński Aiways U5 zaczyna jednak podbój Europy - w ciekawy i nieoczywisty sposób.

Aiways U5 to produkt nowej chińskiej firmy z Shangrao. Specyficzne wizualnie auto mierzy niecałe 4,7 metra długości i skrywa baterię o pojemności 63 kWh, co przekłada się na około 400 kilometrów zasięgu. Brzmi ciekawie? Model ten przygotowano z myślą o zdobyciu rynku europejskiego. Chińczycy ostrzą sobie zęby na Stary Kontynent, a ich produkty - wbrew pozorom - mają spore szanse na sukces. Wspomniany Aiways podszedł do tematu w ciekawy sposób, który pozwoli na przetestowanie tego auta turystom odwiedzającym Korsykę.

Aiways U5

Aiways U5 stanie się jednym z najpopularniejszych modeli w lokalnej wypożyczalni

Aż 500 egzemplarzy wypływa niebawem w rejs z Chin na tę francuską wyspę. Auta zamówiła lokalna wypożyczalnia Filippi Auto, posiadająca franczyzę sieci Hertz. Samochody będą dostępne dla turystów odwiedzających Korsykę już od lipca lub sierpnia bieżącego roku.

Aiways może i nie ma sieci serwisowej, ale stworzyło już plan, który rozwiązuje szereg problemów. Samochody te można zamówić w wybranych krajach - póki co są to Niemcy, Holandia, Szwajcaria i Norwegia. Za ich sprzedaż odpowiedzialne będą niezależne salony, oferujące też auta innych marek. Chińczycy negocjują także kwestię serwisowania z niezależnymi zakładami, które wezmą od swoje skrzydła modele Aiwaysa.

Częste wizyty w serwisie nie będą konieczne. Według założeń marki, przeglądy będą odbywały się co... 100 000 kilometrów. Ma na to pozwolić system rekuperacji energii (oszczędzający klocki hamulcowe) oraz solidna konstrukcja całego samochodu.

Aiways U5

Aiways U5 to dopiero początek ofensywy

Marka cały czas pracuje nad kolejnymi modelami, które dołączą do oferty. Kluczem do sukcesu ma być rozsądnie skalkulowana cena - aktualnie wynosi ona 35 000 euro, czyli niecałe 160 000 zł. I mówimy tutaj o dobrze wyposażonym aucie, które ma zapewniać spory zasięg i sensowną dynamikę. Silnik elektryczny generuje 190 KM i 315 Nm momentu obrotowego. Nie zabrakło tutaj funkcji szybkiego ładowania prądem stałym, zestawu kamer 360 stopni, autonomicznej jazdy drugiej stopnia czy zaawansowanego systemu multimedialnego.