Znak czasów? 6 z 7 aut w finale konkursu Car Of The Year to elektryki

28 lutego poznamy zwycięzcę konkursu Car Of The Year 2022. W tym roku w finałowej siódemce znalazł się AŻ JEDEN samochód spalinowy. Znak czasów?

Oto idealny przykład na to, że elektryfikacja napędza motoryzację. Ogłoszona dzisiaj lista finalistów w konkursie Car Of The Year 2022 składa się jak zawsze z siedmiu samochodów. Różnica polega jedynie na tym, że po raz pierwszy sześć z nich to elektryki, a honoru spalinowych aut broni aż jeden model.

Car Of The Year 2022 - jakie auta przeszły do finału?

O dziwo zaskakująco mocne. Oznacza to, że finałowy pojedynek będzie bardzo zacięty, a wynik końcowy może być dla nas ogromnym zaskoczeniem.

Pierwszym autem na liście jest Cupra Born, czyli bliźniak Volkswagena ID.3. O ile "pierwowzór" nie zdobył tytułu COTY, o tyle Cupra ma szanse na poprawienie wyniku starszego brata. Czy sportowy charakter i nieco atrakcyjniejszy wizerunek będą zaletą? To pokaże czas.

Car Of The Year 2022

Drugim graczem, który moim zdaniem ma ogromne szanse na sukces, jest Ford Mustang Mach-E. Elektryczny SUV Forda to strzał w dziesiątkę, a nawiązania do Mustanga stały się marketingowym majstersztykiem. Efekt? Sprzedaż pędzi jak szalona.

Car Of The Year 2022

Do finału dostał się też IONIQ 5. Kosmiczny wygląd i ogromne wnętrze mogą być ogromną zaletą, ale czy to wystarczy?

Obok IONIQ-a zaparkowała KIA EV6. To ciekawe, że dwa tak mocno spokrewnione ze sobą auta rywalizują o tytuł Car Of The Year 2022. KIA ma jednak dużo bardziej sportowy wizerunek i naprawdę dobrą cenę, co może być ogromnym atutem.

W gronie finalistów jest też Skoda Enyaq, broniąca honoru aut "zwyczajnych i praktycznych. Tuż za nią uplasowało się natomiast nowe elektryczne Renault Megane. Tego auta jeszcze nie znamy, gdyż dopiero kilka tygodni temu odbyły się pierwsze jazdy dla wybranych dziennikarzy.

A jedyne auto spalinowe w konkursie Car Of The Year 2022 to...

Peugeot 308. Swoją drogą jeśli to właśnie ten samochód wygrałby konkurs, to Peugeot byłby absolutnym liderem statystyk COTY. Warto pamiętać, że 308 póki co oferowane jest w wariantach spalinowych i jako hybrydy plug-in, ale lada chwila do oferty trafi wersja elektryczna.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 28 lutego. Normalnie odbyłoby się to tuż przed otwarciem targów w Genewie, aczkolwiek te znowu odwołano z oczywistego powodu.