Po-chat-uj z Volkswagenem. ChatGPT dołączy do aut z Wolfsburga

Szykujcie się na filozoficzne dyskusje z Volkswagenem. Jedną z nowości tej marki, która zadebiutuje podczas targów CES, będzie implementacja systemu ChatGPT w multimediach. A to oznacza drzwi do szeregu nowych możliwości.

Możecie porozmawiać o pogodzie, ciekawostkach i o sytuacji politycznej w dowolnie wybranym miejscu. Jak ładnie poprosicie, to nawet zmieni się temperatura w kabinie, lub włączy ulubiona stacja radiowa. ChatGPT rozgości się lada chwila w Volkswagenach. Niemcy ogłosili swoją największą premierę, która obędzie się podczas targów CES w Las Vegas.

AI on board, czyli ChatGPT staje się elementem samochodu. Ma odpowiadać i pomagać, a przy tym nie ściągnie wrażliwych danych

Coraz większa liczba marek stawia na obecność sztucznej inteligencji na pokładzie swoich samochodów. Zresztą to określenie stało się słowem roku 2023, co wcale mnie nie dziwi. O "SI" można czytać codziennie i to w najróżniejszych mediach, nie tylko technologicznych. Ten przełom dosłownie zgarnął rynek i staje się częścią nowej codzienności.

Jak więc Volkswagen połączyć ChatGPT ze swoimi multimediami? To bardzo proste - otóż rozwija on asystenta głosowego IDA. Już w 2020 roku, wraz z Volkswagenem ID.3, zadebiutowało nowe rozwiązanie, które teoretycznie było porównywane do "Hej Mercedes" marki ze Stuttgartu.

ChatGPT Volkswagen 2024

Różnica polegała na tym, że w momencie, w którym Mercedes faktycznie robił to, o co się prosiło, IDA próbowała zrozumieć o co Wam chodzi. Co jakiś czas nawet coś jej wychodziło, ale raczej nie był to wybitnie dopracowany system.

ChatGPT rozwiąże ten problem. Niemcy dopracowali obsługę głosową, a dostęp do szybkiej sztucznej inteligencji otworzy wiele nowych drzwi. Volkswagen już teraz nie tylko sprawnie obsłuży Wasze prośby dotyczące obsługi samochodu, ale także wda się w potencjalnie ambitną dyskusję.

Jednocześnie marka z Wolfsburga zapewnia, że ChatGPT nie uczy się korzystając z danych pozyskiwanych z samochodu. Co więcej, teoretycznie przynajmniej nie ma do nich dostępu. Kwestia cyberbezpieczeństwa i prywatności danych ma tutaj wysoki priorytet.

ChatGPT pojawi się w europejskich Volkswagenach. Amerykanie obejdą się smakiem

To ciekawe, gdyż oficjalnie to rozwiązanie debiutuje właśnie w Las Vegas. Póki co jednak cała rodzina modeli ID, a także Golf po liftingu (8.5), Tiguan i Passat dostaną nowy system. Współpracuje on ze zaktualizowanymi multimediami MIB4.