Dacia potwierdza - robimy tanie elektryczne auto. To dobra wiadomość

Dacia szykuje tanie auto elektryczne. To bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy chcieliby przesiąść się na samochód na prąd, ale nie chcą wydawać sakwy złotych monet.

Dacia pochwaliła się dzisiaj swoimi planami na najbliższe lata. Oficjalna "roadmapa" wspólna z Renault potwierdziła kilka doskonale znanych nam informacji. W tym roku powinniśmy zobaczyć już nowe Sandero i Logana, a w drodze jest też następca Lodgy. Ten jednak nie będzie już vanem, a stanie się crossoverem. Najciekawsze jest jednak to, że zielone światło dostał samochód elektryczny.

Dacia

Budżetowy projekt z Chin, czy "tanie Zoe"?

Dacia i Francuzi nie zdradzają żadnych szczegółów na temat tego auta. Nie tak dawno jednak pojawiły się pogłoski o wprowadzeniu do Europy modelu K-ZE, czyli małego taniego crossovera. Z technicznego punktu widzenia byłby on dobrym kandydatem, choć dla Starego Kontynentu musiałby przejść szereg zmian.

Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo bierne i aktywne. Samochód ten nijak nie spełnia standardów, do których przywykli kierowcy w Europie. Drugą kwestią jest też sama bateria. Model K-ZE nie wyróżnia się wybitnym zasięgiem. Można się więc spodziewać, że zostanie on dopasowany do oczekiwań klientów.

Drugą opcją o której się mówi jest natomiast stworzenie taniego modelu na bazie Renault Zoe. Tutaj Francuzi mają spore pole do popisu, bowiem samochód ten na rynku jest od wielu lat. Oferując więc mniejszą baterię i uboższe wyposażenie mogą znacząco zbić cenę takiego samochodu.

Elektryczne nowości szykuje także Renault

Jeszcze w tym roku zobaczymy Renault Twingo Z.E. Model ten dołączy do gamy elektrycznych pojazdów, choć do rewelacyjnych propozycji trudno go będzie zaliczyć. Pogłoski mówią, że napęd zostanie żywcem przeniesiony ze Smarta ForTwo/ForFour. A tam zestaw elektryczny nie należy do najbardziej wydajnych - największą wadą jest bardzo mały zasięg.

Dacia

W latach 2021-2022, poza elektryczną Dacią, zobaczymy też nowe elektryczne Renault na platformie CMF-EV. Będzie to absolutna nowość w gamie marki i nowy rozdział w historii aut elektrycznych Renault.