Dacia Jogger Hybrid jest już gotowa. 145 KM w ekonomicznym wydaniu

Na pewno nie będzie tania, ale za to odwdzięczy się niskim zużyciem paliwa. Dacia Jogger Hybrid niebawem trafi na rynek i wprowadzi markę w erę elektryfikacji.

Elektryfikacja dopadnie wszystkich, prędzej czy później. Nawet Dacia, będąca de facto budżetową marką, musi przyjąć nowy kierunek rozwoju. Spring, jako mały elektryk, przeciera szlaki - ale to dopiero początek zabawy. W tym roku poznamy kolejną nowość, jaką jest Dacia Jogger Hybrid.

Będzie to nie tylko najmocniejsza wersja w gamie tego modelu, ale też najbardziej ekonomiczna. Oto co o niej wiemy.

Dacia Jogger Hybrid będzie najmocniejszą wersją w gamie modelu

Nie spodziewajcie się tutaj jednak kosmicznego przyspieszenia i rewelacyjnej dynamiki. Kombinacja jednostki spalinowej i elektrycznej odda w ręce kierowcy dokładnie 145 KM i 265 Nm momentu obrotowego, co faktycznie uplasuje ten model na szczycie oferty.

Dacia Jogger Hybrid

Jest to oczywiście hybryda pochodząca ze stajni Renault, znana z Arkany czy hybrydowego Clio. Oznacza to, że mamy tutaj także akumulator litowo-jonowy o pojemności 1,2 kWh oraz bardzo specyficzną skrzynię biegów z czterema przełożeniami i ze sprzęgłem kłowym.

Specyfika tego napędu pozwala mu faktycznie na jazdę na prądzie przez ponad 80% czasu - oczywiście w mieście. W dłuższej podróży jednostka elektryczna wspiera w wyraźny sposób silnik spalinowy, odciążając go i poprawiając reakcję na gaz w niższym zakresie obrotów.

Co ciekawe będzie to najtańszy na rynku 7-osobowy samochód hybrydowy - przynajmniej według obietnic marki. Tym samym może się on stać nie tylko ciekawą propozycją dla rodzin, ale także dla taksówkarzy, zwłaszcza po wycofaniu z produkcji Toyoty Prius+.

Dacia Jogger Hybrid

Dacia Jogger Hybrid otwiera drzwi hybrydyzacji gamy modelowej

W ślad za Joggerem pójdą kolejne modele, takie jak Duster oraz nadchodzący Bigster. Kolejnym krokiem będą zaś auta elektryczne - choć na te poczekamy nieco dłużej. Dacia zapowiedziała, iż pełnoprawnego elektryka (pomijając specyficznego Springa) przedstawi dopiero w momencie, w którym jego produkcja będzie naprawdę opłacalna. Umożliwi to uzyskanie niskiej ceny samochodu.

Hybrydowy Jogger zostanie zaprezentowany jeszcze w tym roku, zaś na rynek trafi w pierwszym lub drugim kwartale 2023 roku. Możemy spodziewać się, że w Polsce jego cena wystartuje z poziomu około 100 000 złotych.

Źródło: Motor.es