Nowa Dacia Spring już za dwa lata. Ogłoszono plany elektryfikacji Renault Group

Renault Group ogłosiło podsumowanie roku 2021 i plany na swoją "elektromobilność" na najbliższe lata. Wśród nich - nowa, tania Dacia Spring.

Na porannej konferencji Renault Group ogłoszono dwie ważne rzeczy. Po pierwsze, po dwóch latach strat, koncern znów zaczął przynosić zyski. Po drugie, pokazano, jak będzie rozwijać się elektromobilność i bezemisyjność w grupie. Podano dwie ciekawe informacje, jedną z nich jest to, że już w 2024 na rynek trafi nowa Dacia Spring.

Dacia Spring pozostanie w "swoim świecie"

Choć samochód zbiera mocno przeciętne recenzje, trudno mu odebrać miano najtańszego samochodu elektrycznego w Europie. Do tej pory zebrano na niego 46 000 zamówień. Za dwa lata powitamy jednak nową wersję, która również ma być bardzo przystępna cenowo. To ważne z punktu widzenia rozwoju elektromobilności. Mam jednak nadzieję, że przy tej cenie, samochód będzie znacznie bardziej dopracowany - od wykończenia po pracę układu kierowniczego, czy chociażby ogrzewania.

Renault w najbliższym czasie planuje wskrzesić swoje kultowe modele - Renault 4 i Renault 5, oczywiście w formie samochodów elektrycznych. Obydwa bazować będą na "miejskiej" płycie CMF-B. Nowa Dacia Spring jednak nie pójdzie ich drogą, skorzysta z mniejszej płyty CMF-A. Jeśli będzie to platforma CMFA-EV to... będzie to ta sama płyta podłogowa co dotychczas. Sam rozmiar auta jest dość satysfakcjonujący - to, czego elektromobilność potrzebuje, to właśnie małych, ale sensownych aut do miasta i okolic, a nie dużych i drogich, które będą miały niewiele większe zasięgi.

Dacia Spring Żaba Micra EV

Oprócz Dacii i Renault, do gamy niedużych "elektryków" dołączy Nissan Micra, o którym pisaliśmy Wam niedawno. Będzie też nieduże elektryczne Alpine, będące ostrzejszą wersją wspomnianej "piątki". To wszystko za dwa lata. W 2025 roku zobaczymy też crossovera z Dieppe. Model GT-X będzie korzystał z kolei z technologii i platformy, którą poznaliśmy przy okazji Renault Megane E-Tech i Nissana Ariya.

A, jest jeszcze jedna wiadomość. W maju poznamy nowy prototyp Renault. Będzie on samochodem z silnikiem spalinowym, ale zasilanym... wodorem.

Zarówno Dacia Spring, jak i pozostałe modele to część planu Renault Group. Do końca dekady koncern planuje zaprezentować we wszystkich swoich markach aż 35 samochodów elektrycznych.