Daihatsu to ostatnia marka, która wciąż robi urocze auta. Nowe koncepty to potwierdzają

Daihatsu na tegorocznych targach motoryzacyjnych w Tokio zaprezentuje aż cztery auta studyjne: Waku Waku, Tsumu Tsumu, Wai Wai i Ico Ico.

Naprawdę, te zabawne nazwy nie są żartem. Daihatsu to ostatnia marka, która tworzy samochody studyjne w iście japońskim stylu. Niektóre z nich wyglądają jak żywcem wyjęte z mangi - kolorowe, pudełkowate i przede wszystkim do bólu praktyczne. Zobaczcie ich najnowsze wynalazki, które pokażą na Tokio Motor Show 2019.

Daihatsu Waku Waku - na piknik

Wygląda jak małe terenowe pudełko, do tego częściowo zabudowane przestrzenią bagażową. Oczywiście spełnia wymogi stawiane kei-carom, więc jest bardzo wąski i wysoki. Daihatsu Waku Waku to po prostu auto, którym jeździ się na piknik. Widocznie w Japonii lubią tak spędzać czas, gdyż to nie pierwszy studyjny pojazd w tym stylu.

Daihatsu Waku Waku

Zresztą spójrzcie na tę ławkę, schowki i inne udogodnienia, gdzie można wrzucić podręczne przedmioty. Urocze, nieprawdaż? A tak swoją drogą - "waku waku" to onomatopeja oznaczająca "jestem podekscytowany" lub "szczęśliwy".

Daihatsu Tsumu Tsumu

Ten wynalazek jest moim absolutnym faworytem. Wygląda jak mały transporter używany na lotniskach lub na terenach magazynowych. W swoim założeniu ma być po prostu praktycznym wsparciem w codziennej pracy. Wygląda zabawnie, ale w tym wszystkim ukryto dużo ciekawych rozwiązań. Na przykład rodzaj skrzyni "na plecach" można zmieniać w zależności od potrzeb. W kabinie z kolei wygospodarowano bardzo dużo miejsca dla kierowcy i pasażera oraz na ich podręczne rzeczy. Da się?

Daihatsu Tsumu Tsumu

Co więcej, deska rozdzielcza to czyste japońskie szaleństwo. Asymetryczna kierownica wygląda fenomenalnie, a za nią kryją podstawowe cyfrowe wskaźniki. Kierowca jest niemal oparty o przednią szybę, co zapewnia dobrą widoczność. Poprawiają ją także dodatkowe małe szyby w dolnej części drzwi.

Daihatsu Ico Ico

"Ico Ico" pochodzi najprawdopodobniej od "Iko", czyli iść. I to doskonale pasuje do tego auta, gdyż jest ono przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Japońskie firmy specjalizują się w tworzeniu specjalnych aut, które ułatwiłyby życie osobom o ograniczonej mobilności lub poruszających się na wózku. Warto dodać, że Daihatsu Ico Ico jest w pełni autonomiczne.

Daihatsu Ico Ico

Daihatsu Wai Wai

Gdyby oryginalny Fiat 600 Multipla miał zyskać nowoczesną reinkarnację, to Daihatsu Wai Wai byłoby najbliższe w odwzorowaniu. Krótki przód, długi tył, trzy rzędy siedzeń i zapas miejsca dla sześciu osób. A w razie potrzeby także auto z ogromną przestrzenią bagażową.

Daihatsu Wai Wai

Do tego wszystkiego przesuwane drzwi boczne oraz miękki otwierany dach, czyli auto w sam raz na wakacyjne wypady.

Ach, zapomniałbym - "Wai Wai" oznacza "robić dużo hałasu".