Elimen E-RX1. Polski samochód elektryczny stworzony do rallycrossu

Został od podstaw opracowany w Polsce i niebawem wyjedzie na tory rallycrossowe - Elimen E-RX1 to w pełni elektryczny samochód stworzony do wygrywania.

Polska marka Elimen tworzy pojazdy elektryczne. W ubiegłym roku zrobiło się o niej głośno za sprawą projektu E-VN1, czyli ultralekki pojazd elektryczny dla logistyki. Tym razem firma ta postawiła sobie znacznie bardziej wymagające zadanie i stworzyła auto do rallycrossu. Choć skorupa pochodzi z torowej Fiesty, to jednak pod spodem nie znajdziemy nawet jednego elementu, który miałby swoje korzenie w Fordzie. Cała konstrukcja, włącznie z zawieszeniem i napędem, została stworzona w Polsce.

Nad rozwojem projektu czuwa zespół, w skład którego wchodzi między innymi Leszek Kuzaj i John Taylor, pierwszy mistrz Europy w rallycrossie. Pierwsze testy auta odbyły się na Torze Modlin. Jak podkreśla Leszek Kuzaj "Choć samochód jest jeszcze dopracowywany i na szybie widać naklejkę „prototyp”, E-RX1 jeździ i to już całkiem nieźle. Oczywiście cały czas kalibrujemy jego ustawienia - od geometrii po balans. Niewątpliwie jednak będzie to pełnokrwisty, wyczynowy samochód".

Samochód ten już niebawem ma szanse podbić tory rallycrossowe, bowiem jeszcze w tym roku powinna powstać liga dla aut na prąd. Specyfikacja tego auta również nie zawodzi - ponad 300 KM, przyspieszenie do setki w mniej niż 4 sekundy, 350 Nm momentu obrotowego na silniku i ponad 3000 Nm przenoszone na koła oraz prędkość maksymalna wynosząca 160 km/h powinny zapewnić temu autu wszystkie atrybuty potrzebne do wygrywania wyścigów. Całkowita masa Elimena E-RX1 wynosi 1150 kg a jego zasięg powinien pozwolić na przejechanie dwóch pełnych wyścigów w rallycrossie lub 150 kilometrów w mieście.