Fisker powraca do gry. Ocean wyjeżdża z fabryki Magna-Steyr w Graz

Henrik Fisker przewrócił się wiele razy, ale teraz powraca z nowym produktem - ponoć udanym. Ocean ma być masowym elektrykiem dla świata. Jego produkcja rusza właśnie w Graz w Austrii - w fabryce Magna-Steyr.

Być może to właśnie Fisker Ocean będzie Waszym pierwszym samochodem elektrycznym. Ta amerykańska marka powraca do gry z opracowanym od podstaw modelem. Tym razem skupiono się na pełnej elektryfikacji, a do tworzenia samochodu wybrano możliwie najlepszych partnerów. Co więcej, właśnie rusza produkcja Oceana - zgodnie z założonym wcześniej harmonogramem.

Fisker Ocean będzie produkowany w Austrii. Powstanie obok Jaguara I-Pace, BMW Z4 i Toyoty Supry

Henrik Fisker wybrał tutaj możliwie najlepszego partnera, gdyż jest nim Magna-Steyr. Ta doświadczona firma odpowiada nie tylko za produkcję Oceana, ale także była zaangażowana w proces projektowania.

To powinno owocować udaną i sprawdzoną konstrukcją, którą docenią klienci na całym świecie. Kluczowa jest też tutaj kwestia ceny, gdyż to o to Fisker walczył najdłużej.

Fisker Ocean produkcja

Ocean ma być wyjątkowo przystępnym samochodem. Jego ceny w USA startują od niecałych 38 000 dolarów, a ofertę zamyka wariant kosztujący niecałe 69 000 dolarów.

Już standardowa wersja nie rozczarowuje. Napęd przekazywany jest tutaj na przednią oś, a moc sięgająca 275 KM zapewnia doskonałe osiągi. Korzysta ona z akumulatora litowo-żelazowo-fosforanowego, oferującego 75 kWh pojemności. Przekłada się to na 400-420 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu.

Droższe warianty, Fisker Ocean Ultra i Fisker Ocean Extreme, korzystają z akumulatora niklowo-magnezowo-kobaltowego o pojemności 100 kWh. W tym przypadku zasięg to aż 560 kilometrów, a dodatkowo moc wzrasta do 540-550 KM. Debiutuje tutaj także napęd na obie osie.

Każdy Ocean wyposażono też w panel solarny na dachu, pozwalający na przejechanie "do 2400 kilometrów bez ładowania", całkowicie za darmo.

Fisker ma 63 000 zamówienia na ten samochód. Produkcja będzie jednak rozkręcać się powoli

Początkowo z fabryki wyjedzie 300 pierwszych aut - tyle zaplanowano na pierwszy kwartał 2023 roku. W drugim kwartale liczba ta wzrośnie do 8000, a w trzecim do 15 000. Łącznie w 2023 roku mają powstać 42 000 egzemplarze tego samochodu.

Fisker Ocean produkcja

Fisker Ocean oferowany będzie na całym świecie. Obecnie marka tworzy sieć sprzedaży i serwisu, tak aby klienci mieli komfortowy dostęp do tych samochodów. Kto wie - być może to właśnie Ocean będzie w stanie namieszać na rynku za sprawą swojego wyglądu i dobrej ceny.