Krach giełdy FTX sprawił, że drogie auta szybko tanieją. Niektóre straciły 30% na wartości w rok!

Krach giełdy FTX odbił się szerokim echem w mediach. Wartość wielu kryptowalut spadła, a tysiące osób straciło ogromne kwoty. W efekcie w USA rynek szybko zaczyna zapełniać się drogimi i efektownymi samochodami, które sprzedawane są za wyjątkowo rozsądne pieniądze.

FTX była jedną z najpopularniejszych giełd kryptowalut. Jej przychody w 2021 roku sięgnęły 1,02 miliarda dolarów, a pozycja na rynku tworzyła obraz stabilnego i pewnego miejsca wymiany kryptowalut. FTX bawił się także w intensywny sponsoring, w tym inwestował w zespół F1 Mercedesa.

Bankructwo, kryzys wokół tej giełdy, oraz szereg niewyjaśnionych transakcji i powiązań założycieli sprawił, że rynek kryptowalut "tąpnął" - w raz z tym tąpnięciem wiele osób utraciło ogromne kwoty. Staje się to widoczne na rynku aut używanych, zwłaszcza w USA.

W ciągu ostatnich trzech tygodni u wielu dealerów aut używanych pojawiło się wiele nowych samochodów. Jest to powiązane z bankructwem FTX

Jeszcze do niedawna aktualny Mercedes Klasy G w wydaniu AMG był prawdziwym rarytasem. Dobre egzemplarze pojawiały się rzadko, a ich ceny raczej nie spadały poniżej 300 tysięcy dolarów.

Tymczasem teraz pojawia się coraz więcej aut, które można kupić za 180-200 tysięcy dolarów. Niektóre z nich mają znikome przebiegi, na poziomie 3-4 tysięcy mil.

To samo tyczy się rynku supersamochodów. Wiele osób zauważyło szybko rosnącą liczbę używanych McLarenów, Lamborghini i Ferrari. Mowa tutaj głównie o tych niżej pozycjonowanych modelach marki, takich jak 570S, Huracan czy F8 Tributo. Coraz więcej ofert tyczy się także atrakcyjnych egzemplarzy Porsche 911, Lamborghini Urusów i Porsche Cayenne.

W Europie nie będzie to aż tak widoczne, ale nie zdziwcie się, jeśli na rynku pojawi się wiele ciekawych supersamochodów w niższych cenach

Rynek kryptowalut jest rozchwiany niczym choinka z kotem na czubku. Nawet najbardziej cenieni inwestorzy dzielą się skrajnie różnymi opiniami na temat przyszłości krypto.

Wszystko wskazuje na to, że te piramidy finansowe zaczynają się walić. Jednocześnie wyraźnie zauważany jest spadek cen drogich aut. Dla osób, które szukają takich samochodów, będzie to więc idealny moment, aby kupić "okazję, jedyny taki zobacz". Trzeba tylko liczyć się z tym, że mówimy o tych rzucających się w oczy autach, które nie każdemu przypadną do gustu - a poza tym i tak wciąż będą bardzo drogie.