Jak kupić dobre ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC to polisa, która ma zapewnić kierowcy ochronę w razie kradzieży, wypadku czy uszkodzenia samochodu.

Żeby jednak spokój nie okazał się złudny, a likwidacja szkody nie wydrenowała kieszeni, ważne jest, żeby przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić jej warunki oraz porównać oferty.

Auto Casco jest dobrowolnym, nieobowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, dzięki któremu w razie spowodowania szkody z własnej winy, kierowca może uzyskać odszkodowanie. Równiez wtedy, kiedy auto zostanie skradzione lub zniszczone przez nieznanego sprawcę lub wypadki losowe.

Jak podają statystyki, z możliwości ubezpieczenia swojego pojazdu korzysta mniej niż co trzeci Polak. Dlaczego? Powodem jest stosunkowo wysoka składka roczna oraz poczucie, że nic złego nie może mnie spotkać, a wypadki zdarzają się innym. Za cenę zaoszczędzenia od kilkuset do paru tysięcy złotych można jednak dostać "karę" wielokrotnie przewyższającą wysokość składki.

Z czego składa się AC?


Na początek fundamentalne pytanie - jak zbudowana jest polisa auto casco? Otóż. Zacznijmy od tego, że sama wysokość składki to jeszcze nie wszystko. Trzeba dowiedzieć się, co za nią stoi i jak można ją zmienić. Bo można - zarówno w dół, jak i w górę. Oczywiście, często im droższe ubezpieczenie, tym większą ochronę daje, ale nie zawsze warto decydować się na maksymalne opcje, bo moga się one okazać zupełnie nieprzydatne.

W każdym ubezpieczeniu podany mamy zakres ubezpieczenia. Chodzi o to, czy wykupując daną polisę otrzymujemy ochronę wyłącznie w razie wypadku, czy także kradzieży, pożaru, powodzi, zderzenia ze zwierzęciem, itp.

Ważna jest też suma ubezpieczenia, związana z wartością samochodu, przy czym duży wpływ na nią ma nie tylko wiek samochodu, ale i jego wyposażenie, czy stan. Suma ubezpieczenia w przypadku nowych samochodów powinna być stała. To droższa opcja, ale zapewnia większy spokój. Dlaczego?

Nowe samochody najwięcej tracą na wartości - nawet połowę pierwotnej ceny w ciągu trzech pierwszych lat. Jeśli pojazd zostanie skradziony po paru miesiącach od podpisania umowy, to przy zmiennej sumie ubezpieczenia szkoda zostanie wyceniona z uwzględnieniem utraty wartości. Przy stałej sumie odszkodowanie będzie miało taką wysokość, jaką ustalono przy zawarciu umowy.

Firmy często stosują również zmniejszenie sumy ubezpieczenia po wystąpieniu szkody. Tę opcję można również z reguły wykupić przez podniesienie składki. Jest to warte rozważenia zwłaszcza w przypadku pokonywania dużych dystansów.

Inne istotne składniki to oprócz tego również m.in. udział własny, czyli kwota, jaką kierowca musi wysupłać z własnej kieszeni, w razie wystąpienia szkody. Jest jeszcze sposób rozliczenia naprawy auta - czy będzie ona dokonana w autoryzowanym serwisie, na częściach oryginalnych czy zamiennikach, i wreszcie gotówkowo czy bezgotówkowo.

W przypadku starszych aut naprawa na oryginalnych częściach i w ASO nie jest opłacalna i nie warto za nią dopłacać. W przypadku rozliczenia, warto wybrać metodę bezgotówkową, bo w przeciwnym razie może zdarzyć się, że otrzymana gotówka nie wystarczy na naprawę na własną rękę.

Obok udziału własnego jest jeszcze franszyza integralna, czyli kwota określająca minimalną wartość szkody, dla jakiej wypłacone zostanie odszkodowanie.

Mini-casco - warto?


Wariant minimalny ubezpieczenia AC jest sposobem na podstawową ochronę za niewielkie pieniądze. Tutaj nie liczą się wypracowane zniżki, dlatego może to być dobrą propozycją dla młodych kierowców. Pamiętać trzeba jednak, że najczęściej mini-AC chroni w przypadku szkody całkowitej, kradzieży i pożaru, a już nie w razie stłuczki. Na polskim rynku oferuje je raptem kilku ubezpieczycieli.

Jak porównywać AC?


Żeby wybrać najlepszą polisę, a więc tę, która oferuje szeroką ochronę w konkurencyjnej cenie, warto skorzystać z porównywarek internetowych. Jest ich coraz więcej, a najpopularniejsze to m.in. rankomat czy mfind.

Ponieważ wysokość polisy auto casco zależy od wielu czynników, warto dobrać ofertę do konkretnych potrzeb. Porównywarki pozwalają dowolnie zmieniać poszczególne parametry, pokazując jak zmieni się wysokość opłaty. Ich zaletą jest to, że dane wystarczy wpisać raz, żeby uzyskać propozycje kilku firm. Bez tego konieczne byłoby żmudne przeklikanie formularzy każdego ubezpieczyciela z osobna.

Na co uważać?


Na koniec warto też dokładnie sprawdzić, jakie okoliczności spowodują niewypłacenie odszkodowania. Mowa nie tylko o szkodach dokonanych pod wpływem alkoholu czy spowodowanych złym stanem technicznym samochodu. Wśród wyłączeń są też np. sytuacje losowe i pogodowe - zniszczenie wskutek zamachu albo powodzi czy gradobicia. Wszystkie informacje znajdują się w OWU - Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Choć jest to czasochłonne, warto przeczytać je od deski do deski.

Podsumowanie


Zanim wybierzesz i podpiszesz umowę ubezpieczenia AC, zapoznaj się dokładnie z OWU, gdzie zawarte są wszystkie informacje. Tego typu dokumenty często pisane są fachowym, branżowym językiem, więc łatwo czegoś nie zrozumieć. Zamiast udawać i narażać się na późniejsze problemy, poproś agenta o wyjaśnienie każdego zapisu. Sprawdź oferty różnych firm, w czym pomóc mogą internetowe porównywarki cen. Tam możesz dowolnie kształtować swoją polisę i sprawdzać, jak poszczególne elementy wpływają na ostateczną cenę.

I najważniejsze. Nie daj się skusić pozornym oszczędnościom przez decyzję o amortyzacji, udziale własnym, zaniżonej wartości pojazdu czy malejącej sumie ubezpieczenia. To wszystko da bowiem tylko pozorny spokój i niepełną ochronę.