Jak szybko i bezpiecznie sprzedać samochód?

Jak sprzedać samochód i unikać nieporozumień? Jak zrobić to w taki sposób, aby zakończyć transakcję z uśmiechem na twarzy i pełną satysfakcją?

Sprzedaż samochodu to wbrew pozorom nie jest skomplikowana czynność. Wystarczy trzymać się kilku prostych kroków, aby nasz pojazd zmienił właściciela szybko i za odpowiednie pieniądze. Jak sprzedać samochód? 

Po pierwsze - przygotuj się

Przede wszystkim na wstępie należy przygotować dokumenty samochodu oraz posiadane komplety kluczyków. Coraz więcej osób z powodu braku obowiązku wożenia dowodu rejestracyjnego gubi go, lub chowa w takim miejscu, że jego odnalezienie stanowi wyczyn. Skompletowanie wszystkich dokumentów to dobry początek.

Nie można też zapomnieć o karcie pojazdu, wydruku potwierdzającym opłacenie ubezpieczenia i o książce serwisowej. Jeśli takiej nie macie, to warto zebrać faktury za ostatnie naprawy, które będą poświadczeniem prac dokonanych przy samochodzie.

Pomyśl też o wycenie samochodu. To najtrudniejszy moment - w końcu każdy chciałby uzyskać jak najlepszą cenę za własne auto. Pozostańcie przy tym jednak realistami. Jeśli nasz pojazd jest w idealnym stanie, to możemy zażyczyć sobie kwotę z górnego przedziału dla danego modelu.

W przypadku obcierek, usterek lub wysokiego przebiegu warto zejść w środek stawki lub nawet w jej dolne granice. W końcu kluczem do sukcesu jest sprzedaż, a nie „sprzedawanie” samochodu, nieprawdaż? Średnie ceny za dane auta można sprawdzić przeglądając popularne portale ogłoszeniowe. Jeśli macie specyficzny samochód, który ciężko jest samemu wycenić, to możecie skusić się na odpłatną usługę wyceny on-line oferowaną przez licznych rzeczoznawców i ekspertów.

Po drugie - przygotuj samochód

Chyba każdy z nas spotkał się z ofertami, gdzie zdjęcia na dzień dobry odrzucały i zachęcały do poszukania innego auta. Warto jest więc zadbać o rozsądne podejście do tematu. Umyte nadwozie i odkurzone, uprzątnięte wnętrze to absolutne minimum, które należy zachować. Robiąc zdjęcia warto pomyśleć także o kilku kadrach, które dobrze zaprezentują auto.

Jak sprzedać samochód Auto przed zdjęciami umyj, wybierz też miejsce, w którym zrobisz zdjęcia. Dobrym pomysłem jest pusty plac lub kawałek parkingu z czystą ścianą w tle.

Idealnym tłem jest jakaś ściana lub czysta przestrzeń. Samochód ustawiamy w centrum kadru i wykonujemy serię zdjęć - przód centralnie oraz proporcje 3/4 z lewej i prawej strony. To samo robimy obracając auto w drugą stronę, a po drodze fotografujemy też profil samochodu.

We wnętrzu najlepiej jest pokazać stan foteli i kierownicy (do zdjęć zawsze powinna być wyprostowana). Nie zapomnijcie też o uprzątnięciu wszelkich wiszących lub wpiętych zapachów oraz innych rzeczy, które mogą kiepsko wyglądać na zdjęciu. Wiele osób ceni sobie także zdjęcia zegarów, zwłaszcza z widocznym przebiegiem pojazdu.

Po trzecie - stwórz rozsądny opis

Pisanie poematu lub epopei narodowej nie ma sensu. Ludzie szukający używanego samochodu chcą konkretów. Romantyczne opisy przebytych podróż nie stanowią więc dla nich wartości dodanej. Skup się na najważniejszych elementach, takich jak: rok produkcji, data pierwszej rejestracji, stan techniczny, wyposażenie, dodatkowe opcje czy modyfikacje. Uwzględnij też kwestię stanu technicznego oraz historii serwisowej. Najlepiej jest to robić od myślników „prostymi żołnierskimi słowami.”

Pokaż też wnętrze auta - wiele osób zwraca uwagę na brak takich zdjęć. Warto także zaprezentować stan foteli i kierownicy.

Ważne jest także podanie numeru VIN i nie zasłanianie numeru rejestracyjnego. Dzięki temu, wraz z datą pierwszej rejestracji, zainteresowani zakupem będą mogli zweryfikować nasz samochód na rządowym portalu Historia Pojazdu, co jest cenione przez wielu potencjalnych nabywców.

Po czwarte - wybierz właściwe miejsce do wystawienia swojego samochodu

Portali ogłoszeniowych jest w bród. Teoretycznie można podejść do tematu kompleksowo i wystawić auto na każdym z nich. Później jednak zarządzanie ogłoszeniami może być męczące, a koszty związane z wystawieniem samochodu drastycznie wzrosną.

Nie zapominajmy też, że mamy czasy pandemii. Coraz więcej osób poszukuje własnych czterech kółek, ale jednocześnie nie chce podróżować do innych miast po upragnione auto. Dobrym rozwiązaniem są więc portale skupiające się na najbliższej okolicy, takie jak Allegro Lokalnie. Dzięki temu wasza oferta trafi do właściwej grupy odbiorców z tego samego miasta, lub nawet tej samej dzielnicy.

Teraz korzystając z Allegro Lokalnie zyskacie naprawdę wiele. Dzięki specjalnej ofercie zarobicie 20 Monet, a ogłoszenie będzie widoczne nie tylko w tym serwisie, ale także na allegro.pl. Oznacza to, że zasięg waszej oferty drastycznie wzrośnie, co jest bardzo opłacalnym układem.

Nie ukrywaj świecącej się kontrolki - w końcu i tak kupujący ją zobaczy. Tutaj np. słynny złoty kluczyk świeci się, gdyż przekroczony został termin standardowego przeglądu eksploatacyjnego.

Po piąte - bądź kontaktowy

Nie każdy lubi podawać swój numer telefonu w internecie. Jest to jednak najlepsza droga komunikacji z potencjalnymi zainteresowanymi. W razie potrzeby można więc skusić się na zakup karty prepaid specjalnie na tę okazję, lub na wybór opcji chat, którą zapewnia Allegro Lokalnie. Zainteresowani przesyłają wówczas zapytania, na które możecie od razu odpowiadać. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, które w znaczącym stopniu może ułatwić komunikację.

Po szóste - przybij żółwika i ciesz się sprzedanym samochodem

Trzymając się podanych przez nas kroków nie powinniście mieć żadnych problemów ze sprzedażą pojazdu - powinna ona przebiec bezproblemowo i bezstresowo. Przy podpisywaniu umowy warto spisać dokument potwierdzający wykonanie przelewu lub przekazanie pieniędzy. Taki dowód wpłaty to dodatkowe zabezpieczenie sprzedawcy, które może przydać się w razie nieprawidłowości.

Pamiętajcie też o zgłoszeniu sprzedaży auta u ubezpieczyciela i w urzędzie, w którym zarejestrowany jest pojazd. Wszystko to można zrobić mailowo lub telefonicznie.

Materiał powstał przy współpracy z Allegro Lokalnie