KIA EV9 2024. Tak, tak wygląda produkcyjna wersja tego auta

Już lada chwila na rynek trafi KIA EV9 2024. Ten duży elektryczny SUV koreańskiej marki zdecydowanie wyróżni się z tłumu innych aut. Co o nim wiemy?

Koreańczycy postawili nie tylko na nowoczesne rozwiązania, ale także na unikalny wygląd. KIA EV6 pokazała, że takie połączenie działa doskonale. Teraz jej śladem podąża KIA EV9 2024. Ten samochód będzie bardzo ważny dla tego producenta.

Przede wszystkim mówimy tutaj o dużym i praktycznym SUV-ie. Choć z punktu widzenia ekonomii i aerodynamiki nie jest to najlepszy wybór do auta elektrycznego, to jednak klienci po prostu oczekują takich aut.

Czym więc zaskoczy nas EV9? Sprawdziliśmy to.

KIA EV9 2024. Platforma E-GMP, duży akumulator i przestronne wnętrze

Elementem, który połączy modele EV6 i EV9, będzie platforma. Mówimy tutaj o konstrukcji E-GMP, którą opracowano od podstaw z myślą o całej gamie nowych aut elektrycznych.

To bardzo przemyślana konstrukcja. Domyślnie oferuje napęd na cztery koła, ale oczywiście wersje AWD są tutaj dostępne. Do tego instalacja 800V pozwala na zapewnienie szybkiego ładowania i wysokiej wydajności napędu bez ryzyka przegrzania.

KIA EV9 z pewnością zyska duże akumulatory. Mówi się, że będą nawet większe od tych z Kii EV6. Tym samym wyjściowo może to być pakiet o pojemności 77 kWh, zaś większy może oferować nawet 100 kWh.

KIA EV9 2024

Nie zabraknie też mocnych silników

Bazowe wersje mogą oferować od 230 KM, aczkolwiek w topowych zobaczymy nawet wartości zbliżające się do czwórki z przodu. KIA już pokazała, że model EV6 GT nie boi się porównań z Taycanem.

W przypadku rodzinnego SUV-a takiej mocy raczej nie oczekujemy, ale wszystko jest możliwe.

Wnętrze będzie kluczowe

To tutaj kierowca i pasażerowie mają czuć się wygodnie. Deska rozdzielcza w swojej koncepcji będzie zbliżona do projektów z innych Kii i wykorzysta te same multimedia i wyświetlacze. Kluczową kwestią stanie się jednak praktyczność, tak więc mnogość schowków i skrytek będzie atutem tego auta.

Drugi rząd siedzeń zapewni ogrom miejsca, a pasażerowie podróżujący w trzecim rzędzie (taka wersja też ma trafić na rynek) nie powinni narzekać na brak komfortu.

KIA EV9 2024 KIA EV9 2024. Zrzut ekranu z filmu @national.collector

Oficjalna premiera jest już na wyciągnięcie ręki

Prezentacja oficjalnych zwiastunów, a także sfotografowany podczas sesji zdjęciowej produkcyjny egzemplarz (zdjęcie w galerii) oznaczają jedno - debiut to kwestia najbliższych tygodni. Auto początkowo będzie miało priorytet za oceanem, ale do Europy oczywiście także trafi.