Lexus NX 2021. Oto nowe wcielenie przebojowego SUV-a

Oto nowy Lexus NX 2021, drugie wcielenie przebojowego japońskiego SUV-a, cieszącego się ogromną popularnością w Europie. Co zmieniło się w tym aucie?

Nowy Lexus NX 2021 ujrzał światło dzienne. Jeszcze nieoficjalnie, ale to oznacza, że premiera jest kwestią godzin lub dni. Nowe wcielenie tego auta mocno się zmieniło, nie tylko z zewnątrz, ale i w środku. I nie da się ukryć, że Japończycy bardzo rozsądnie podeszli do modyfikacji, stawiając na sprawdzony design w mocno unowocześnionej formie.

Lexus NX 2021 - zgrabny, dopracowany

Pierwsze wcielenie tego auta charakteryzowało się bardzo ostrymi liniami, które nie każdemu przypadły do gustu. Teraz się to zmieni. Nieco je złagodzono, stawiając na więcej delikatnych krągłości. Jednocześnie odświeżona bryła sprawia wrażenie większej i masywniejszej. Pomaga w tym szeroki grill przedni i ledowa listwa z tyłu, która optycznie poszerza cały samochód.

Bardzo ciekawie prezentuje się także linia boczna, choć cały czas widzimy w niej nawiązania do kilku innych modeli oferowanych na rynku. Czy jesteście w stanie zauważyć to podobieństwo? Podpowiedź - warto skupić się na słupku C.

Lexus NX 2021 otrzymał także znacznie nowocześniejsze wnętrze

Charakterystyczna konsola środkowa przypominająca niektórym "wieżę" audio sprzed lat odchodzi wreszcie do lamusa. Kokpit nowego Lexusa NX jest znacznie bardziej dojrzały i dopracowany wizualnie. Centrum dowodzenia stanowi tutaj ogromny ekran, który zajmuje całą górną część deski rozdzielczej. Nie jest on jednak wklejony w formie tabletu - zunifikowano go z bryłą konsoli centralnej. Poniżej ulokowano fizyczny panel klimatyzacji.

Na tunelu środkowym znajdziemy wybierak skrzyni biegów (shift-by-wire), uchwyty na kubki i podstawowe przełączniki. Za kierownicą ukryto zaś cyfrowe wskaźniki.

Lexus NX 2021 Lexus NX 2021

Forma kokpitu nie tylko ma w sobie coś z Lexusa LC, ale także z nowej Toyoty Mirai. Widać tutaj wiele podobieństw, co wskazuje na to, że model na wodór powstawał raczej pod okiem designerów Lexusa. Dobrze zapowiada się dobór materiałów i kolorystyki, aczkolwiek tutaj więcej szczegółów poznamy po oficjalnej premierze.

Nowy Lexus NX 2021 bazuje na platformie TNGA

Łączy go to z Toyotą RAV4 i tutaj szukałbym też wspólnych jednostek napędowych. Można spodziewać się, że kluczowym silnikiem będzie ponad 200-konna hybryda. Do tego w ofercie pojawi się zapewne wariant PHEV (z 306-konnym silnikiem). Zyska ona oznaczenie NX450h+. Ptaszki ćwierkają także o potencjalnym debiucie elektrycznego wydania, aczkolwiek na tę chwilę nie ma żadnych szczegółowych informacji na ten temat.