Lexus NX Overtrail. Wasz miejski SUV zyska wersję "terenową"

Jeden z najpopularniejszych modeli japońskiej marki właśnie zyskuje wersję dla tych, którzy zjeżdżają z miejskiego szlaku. Lexus NX Overtrail to lekkie zaskoczenie.

Przyzwyczailiśmy się już, że SUV-y przestały pełnić funkcje "użytkowe", a zastąpiły nam raczej kombi i sedany. Zwłaszcza w Lexusie te modele nigdy nie aspirowały do miana pogromców bezdroży. Zwłaszcza modna, kompaktowa seria NX. W tym roku w ofercie pojawi się jednak Lexus NX Overtrail, którego zadaniem jest nieco odczarować "korporacyjny" charakter przeboju japońskiej marki.

Lexus NX Overtrail - nowy napęd, zawieszenie i lakier

NX-a w odmianie Ovetrail łatwo poznacie. Zwłaszcza jak będzie w dedykowanym kolorze Moon Desert. Gustowny beżyk dostępny będzie tylko w tej linii wyposażenia. Poza tym, samochód wyróżnia się czarnym wykończeniem detali oraz specyficznymi kołami. Mimo, że Lexus NX Overtrail to wysoka wersja, nie dostaniecie tu dużych felg - będą do "osiemnastki". Na dodatek znajdziecie na nich opony z agresywnym bieżnikiem i wyższym profilem, które sprawdzą się na gorszych drogach. Takie zestawienie kół sprawia, że Lexus ma też nieco większy prześwit. Dodatkowe 15 mm jest wystarczające, żeby pokonać polną drogę w drodze nad jezioro.

Overtrail oznacza także lekką "dłubaninę" w elektronice. Adaptacyjne zawieszenie dostało zmienione nastawy, które mają za zadanie poprawić stabilność samochodu poza asfaltem. Dodatkowe linijki kodu trafiły również do komputera sterującego napędem. NX-a wciąż napędza 2,5-litrowa hybryda, ale teraz napęd na obie osie będzie bardziej wykorzystywany. Pojawi się też tryb napędu "Trail".

Lexus NX na nowy rok też przechodzi zmiany

Oprócz tego w Japonii poprawiono całą gamę NX-a na 2024. Przeprojektowano zawieszenie, poprawiono sztywność nadwozia, zmieniły się też trochę osiągi (na lepsze). Inżynierowie postanowili popracować też nad wyciszeniem, zwłaszcza silnika. Czyli będzie mniej "wył" przy przyspieszaniu. Bardzo miło.

Lexus NX zyskał też nowy lakier oraz większe multimedia w bazowej wersji. Są też nowe porty USB-C, podświetlenie klamek, a także dach panoramiczny w wersji F Sport, który do tej pory nie był oferowany. Ponoć klientom bardzo zależało.

Choć póki co zmiany ograniczają się do japońskiego rynku, możemy być pewni, że dotrą i do nas. Lexus NX Overtrail powinien niedługo pojawić się więc również na polskim rynku.