MINI Countryman 2024. Tak zmieni się mały-duży SUV

Będzie większe, wygodniejsze i zyska całkowicie nową wersję napędową. MINI Countryman 2024 jest bliskie premiery. Co o nim wiemy?

Brytyjsko-niemiecka marka wchodzi w nową erę. Niebawem cała gama modelowa zostanie "wymieniona", a na rynek trafią zaawansowane technologicznie auta. Pierwszym z nich będzie MINI Countryman 2024.

To dla marki bardzo ważny samochód. Popularność SUV-ów, zwłaszcza tych kompaktowych, nie maleje. MINI chce więc wykorzystać popularność tego segmentu, aby podkręcić swoje wyniki sprzedaży. Do tego nowy Countryman będzie naprawdę mocną i zarazem stylową propozycją w tej grupie aut.

MINI Countryman 2024. Wszystko, co najlepsze z BMW X1

Jedna rzecz tutaj się nie zmieni. Nowy Countryman znowu będzie bliźniakiem konstrukcyjnym BMW X1. Trzecia generacja najmniejszego SUV-a w rodzinie marki z Monachium zbiera świetne opinie. Jest dużo lepsza od poprzednika pod wieloma względami, a szeroka gama jednostek napędowych pozwala na wybranie idealnej wersji.

Nie inaczej będzie w przypadku MINI. Z BMW X1 trafią tutaj silniki benzynowe oraz hybrydy plug-in. Najsłabsza wersja odda w ręce kierowcy 136 KM, zaś najmocniejsza nawet ponad 300 KM.

MINI Countryman 2024

To jednak nie wszystko - kluczową rolę grać tutaj będzie wariant elektryczny. Tutaj również podzespoły będą współdzielone z BMW. MINI Countryman Cooper SE może generować aż 313 KM. Akumulator o pojemności niecałych 65 kWh zapewni zaś do 400 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu.

MINI pożegna się z kolei z dieslami

Jednostki wysokoprężne ustąpią tutaj miejsca oszczędnym benzynom i wspomnianym hybrydom. Wersje plug-in będą zróżnicowane - nieoficjalnie mówi się o dwóch wariantach, słabszym i znacznie mocniejszym.

Nowy Countryman będzie też nieco większym autem

Wszystko wskazuje na to, że długość nowego Countrymana zwiększy się względem X1 i sięgnie nawet 4,6 metra. Przełoży się to na przestronniejsze wnętrze i na duży bagażnik. Dzięki temu Countryman stanie się stosunkowo atrakcyjną propozycją w kategorii kompaktowego auta rodzinnego.

Jego atutem będzie też stylistyka. Na bazie zdjęć zamaskowanych egzemplarzy nasi koledzy z Motor.es przygotowali render, który pokazuje potencjalny wygląd nadwozia. Kanciasty i minimalistyczny front sprawi, że auto zyska nieco "futurystycznego" klimatu i na pewno wpadnie w oko.

MINI Countryman 2024 MINI Countryman 2024

Oficjalna premiera MINI Countryman 2024 powinna mieć miejsce jeszcze w tym roku

Nieoficjalnie mówi się o drugiej połowie roku. Auta trafią do salonów jednak nieco później, potencjalnie na początku 2024 r.