Najciekawszy samochód tej marki od lat! Nissan Ariya świetnie wygląda i oferuje duży zasięg

Lubię auta, które są wierne swoim koncepcyjnym wcieleniom. Nissan Ariya to niemal idealne odzwierciedlenie studyjnego samochodu. A pod ciekawym nadwoziem skrywa naprawdę atrakcyjne rozwiązania, w tym dużą baterię i mocny silnik.

Jedno jest pewne - Nissan dramatycznie potrzebował dobrego nowego samochodu. X-Trail (Rogue) to tylko kropla w morzu potrzeb. Do tego wciąż nie wiemy, czy będzie on oferowany w Europie. Inaczej jest z tym samochodem. Nissan Ariya to bardzo ważny i jednocześnie efektowny krok w przyszłość tego producenta. Może właśnie ten samochód pozwoli rozwiać czarne chmury, które wiszą nad marką od kilku lat.

Nissan Ariya - jak samochód studyjny

Stylistyka tego auta to duża niespodzianka. Można odnieść wrażenie, że Japończycy wreszcie rzucili wory złota stylistom i dali im wolną rękę. Efekty są naprawdę imponujące. Nissan Ariya prezentuje się efektownie, nowocześnie i nieco futurystycznie. Na pewno jest to w tej chwili najlepiej prezentujący się samochód tej marki.

Ciekawa stylistyka zewnętrzna ma także swoją kontynuację we wnętrzu. Kokpit jest wyjątkowo minimalistyczny, ale i bardzo schludny. Na konsoli środkowej znajdziemy tylko garść dotykowych przycisków i duże ekrany. Jeden odpowiada za multimedia, drugi za wskazania zegarów i komputera pokładowego. Zgodnie z trendami pojawiła się też dwuramienna kierownica. To ewidentnie będzie hit najbliższych lat.

Nissan postawił na nieco atrakcyjniejsze faktury plastików i tworzyw, a także dorzucił ciekawsze tkaniny. Być może to koniec czasów twardych plastików, takich jak chociażby można spotkać w Leafie.

Nissan Ariya - pojemność baterii, silnik, zasięg

Tutaj robi się ciekawie. Nissan Ariya będzie oferowany w dwóch specyfikacjach - napędzającej dwa koła i AWD. Dlaczego "na dwa koła"? Cóż, Nissan bardzo skutecznie unika jednoznacznego stwierdzenia, na którą oś trafi moc w bazowym wariancie. Stawiamy na przód, ale możemy być w błędzie.

Pierwsza z tych wersji generuje 215 KM i 300 Nm, zaś mocniejsza, wykorzystująca układ e-4ORCE, zapewni aż 390 KM i 600 Nm momentu obrotowego. W przypadku tej ostatniej układ wektorowania mocy i momentu jest w dużej mierze wynikiem doświadczeń pozyskanych w sportowym modelu GT-R.

Bateria? Nissan Ariya wykorzysta dwa rodzaje akumulatorów. Mniejszy ma 65 kWh (użyteczne 63 kWh), zaś większy 90 kWh (użyteczne 87 kWh). W przypadku topowego wariantu przekłada się to na 483 kilometry zasięgu na jednym ładowaniu. To naprawdę imponujący i zadowalający wynik, który ucieszy wiele osób.

Będzie to też wygodne i przestronne auto

Bagażnik ma oferować około 460 litrów przestrzeni na bagaże. Z tyłu także wygospodarowano dużo miejsca dla pasażerów. Nissan Ariya ma być rodzinnym autem elektrycznym, chętnie wybieranym przez tych, którzy poszukują uniwersalnego pojazdu w dobrej cenie.

A skoro o pieniądzach mowa, to Ariya ma kosztować około 40 000 dolarów - wyjściowo. W Polsce zapewne zostanie wyceniona na około 200 000 zł w bazowym wariancie.