Orlen tworzy stację tankowania wodoru. Pierwsza lokalizacja wybrana
Orlen szykuje się do otwarcia pierwszej stacji tankowania wodoru. Lokalizacja została wybrana, a uruchomienie obiektu to kwestia tygodni.
Orlen szykuje się do otwarcia pierwszej stacji tankowania wodoru - donosi Polska Agencja Prasowa. Oficjalne zapewnienia na ten temat padły z ust Konrada Artwicha, członka zarządu spółki, podczas Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022.
Według Artwicha odwrót od transformacji energetycznej nie jest już możliwy, a kluczem do sukcesu jest dywersyfikacja działań. Dlatego też Orlen stawiać będzie nie tylko na ładowarki, ale też na stacje tankowania wodoru, odnawialne źródła energii i biopaliwa.
Póki co na horyzoncie jest pierwsza stacja tankowania wodoru - Orlen podał jej lokalizację
Obiekt ten powstanie w Krakowie i będzie przeznaczony głównie do obsługi pojazdów komunikacji miejskiej. Stacja pozostanie jednak ogólnodostępna - tym samym użytkownicy sprzedawanej w Polsce Toyoty Mirai mogą spać spokojnie.
Artwich zauważył także, że Polska nie jest jedynym krajem, w którym pojawią się inwestycje z zakresu możliwości tankowania wodoru.
"Planujemy w najbliższych miesiącach uruchamianie stacji tankowania wodoru. Myślimy nie tylko o rynku polskim, ale i o rynkach ościennych, jak czeski czy słowacki" - podkreślił w swojej wypowiedzi.
Orlen obecnie posiada już dwie stacje tankowania wodoru - w Niemczech. Docelowo, do 2030 roku, takowych ma być około 100. 57 z nich zlokalizowanych będzie w Polsce, 26 w Słowacji i 20 w Czechach.
W tym roku otwarte zostaną cztery obiekty - jeden w Polsce (Kraków), oraz trzy w Czechach. W przyszłym roku z kolei do polskich miast z punktem tankowania wodoru dołączy Poznań oraz Katowice.
Orlen do 2030 roku przeznaczy 7,4 miliarda złotych na inwestycje
Dzięki nim koncern będzie rozwijać się także w zakresie niskoemisyjnych i zeroemisyjnych źródeł zasilania. Na celowniku są też OZE oraz przetwarzanie odpadów komunalnych.
LOTOS także planuje otwarcie stacji tankowania wodoru
Ta od lat planowana jest przy ulicy Łopuszańskiej w Warszawie. Po hucznych zapowiedziach temat jednak wyraźnie ucichł i nie widać większych ruchów w kierunku otwarcia takiego obiektu w Warszawie. Trzeba więc liczyć na to, że ruchy Orlenu zmotywują przedstawicieli Lotosu do poczynienia stosownych i oczekiwanych przez wiele osób inwestycji.