Renault Espace 2023. Transformacja zakończona, więc premiera niedługo

Renault Espace 2023 nadciąga. Już na wiosnę przekonamy się jak poszła pewna transformacja. Bo nowe Espace będzie, oczywiście, SUV-em.

Czterdzieści lat historii. Pierwszy europejski minivan. Przez lata synonim praktyczności, ale też oryginalności. Każda generacja Espace była "jakaś", zaskakując stylistyką, możliwościami, czy ofertą. Nawet ta ostatnia, która stała się mniej praktycznym crossoverem. Renault Espace 2023 będzie już szóstą serią słynnego... samochodu.

Renault Espace 2023 będzie SUV-em

Wszyscy się spodziewali, że to nastąpi, choć chyba niewielu tego chciało. Z zapowiedzi wynika, że auto, które zadebiutuje za kilka tygodni/miesięcy, stanie się pełnoprawnym, dużym SUV-em, bazującym na modelu Austral. Czyli jednocześnie zastąpi Koleosa.

Co wiemy o Renault Espace 2023?

Na razie dostaliśmy tylko pierwszą zapowiedź, na której widzimy fragment tyłu auta, z logiem. Można jednak dość łatwo się zorientować, że tylna klapa oraz światła LED są bardzo mocno powiązane ze wspomnianym Australem.

Renault Espace 2023

Z zapowiedzi przedstawicieli koncernu wynika, że nowy Espace został zaprojektowany do długich podróży. Dostępny będzie w wersji pięcio- lub siedmioosobowej. Ma być "komfortowy, innowacyjny i na szczycie gamy", cokolwiek by to nie znaczyło. Nowy Espace może mieć też sporo wspólnego z Nissanem X-Trail, również dostępnym w siedmiomiejscowej odmianie. Oba zresztą bazują na tej samej platformie CMF-CD koncernu Renault-Nissan.

W gamie silników znajdziemy jednostki benzynowe, hybrydy (ale raczej nie nissanowskie ePower), a także zapewne hybrydę plug-in, która już jest dostępna np. w Mitsubishi Outlanderze, czyli kolejnym dużym SUV-ie korzystającym z tego samego podwozia.

Wśród europejskiej konkurencji nie sposób od razu przywołać Skody Kodiaq, Peugeota 5008 oraz Tiguana Allspace. Tutaj Renault planuje zrobić nieco zamieszania swoją ofertą.

Kiedy możemy spodziewać się samochodu na drogach? Prawdopodobnie pod koniec roku najwcześniej. Choć premiera ma nastąpić na wiosnę tego roku, to obchody 40-lecia Espace zaplanowane są na listopad. To idealny moment, żeby wprowadzić "fizycznie" na rynek Renault Espace 2023.

Co ciekawe, Renault planuje również wskrzesić Scenica. Nazwa popularnego minivana zostanie zachowana w ofercie marki, choć tu również należy spodziewać się SUV-a. Największa szansa jest na to, że nieco się skurczy i będzie pozycjonowany poniżej Australa.