Studenci krakowskiej ASP stworzą koncepcję nowego kluczyka dla Rolls-Royce'a. To wyjątkowy projekt

Kto wie, być może na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych powstanie nowy kluczyk do Rolls-Royce'a. Brytyjczycy wspólnie z polską uczelnią uruchomili specjalny projekt, który potrwa jeden semestr. Studenci będą mieli możliwość stworzenia swojej wizji klucza do najnowszych modeli marki z Goodwood, a najlepszy pomysł zyska nawet szansę na realizację.

Studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zyskali właśnie unikalną szansę, której pozazdrość im mogą inne uczelnie. Wspólnie z marką Rolls-Royce ASP uruchomiła specjalny projekt, którego celem jest zaprojektowanie nowego kluczyka dla aut marki z Goodwood.

To wbrew pozorom ogromne wyzwanie. Rolls-Royce wchodzi w całkowicie nową erę elektromobilności, którą otwiera model Spectre. Choć stylistyka nie zmienia się w radykalny sposób, to jednak sposób postrzegania luksusu tutaj ewoluuje.

To doskonały moment dla marki, aby zmienić tak ważny wbrew pozorom element, jakim jest kluczyk do samochodu. Projekt ten pokaże też studentom jak wygląda proces projektowania przemysłowego - od pierwszych szkiców na kartce, aż do stworzenia finalnych fizycznych modeli. Otwarta formuła i brak wytycznych pozwoli z kolei na otwarcie umysłów i stworzenie naprawdę unikalnych koncepcji.

Rolls-Royce ASP Kraków

Projekt ma odwzorowywać faktyczny proces projektowania w marce Rolls-Royce

Oznacza to, że w połowie zimowego semestru odbędzie się przegląd projektów przygotowanych przez studentów. Będzie on wzorowany na faktycznym spotkaniu w marce Rolls-Royce, gdzie omawia się prezentowane propozycje i wybiera najlepsze koncepcje.

Dr hab. Barbara Widłak prof. ASP, Dziekan Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie powiedziała: „Dzięki temu projektowi powstała wspaniała przestrzeń
dialogu i wymiany inspiracji dla tych kreatywnych osób, które jeszcze studiują, ich wykładowców oraz tych, którzy otworzyli im drzwi studia projektowego wyjątkowej luksusowej marki."

Fryderyk Zyska, projektant i wykładowca ASP, który będzie towarzyszył studentom przez cały czas trwania projektu, powiedział: “Zadanie wymaga zarówno umiejętności technologicznych jak i manualnych: ukończenie prac w zaledwie 3 miesiące jest wyzwaniem, ale wiem, że jest to do osiągnięcia. Pozwoli każdemu lepiej zrozumieć, czego marki będą oczekiwały w przyszłości.”

Felix Kilbertus, Head of Exterior Design, Rolls-Royce Motor Cars oraz członek jury, podkreśla rolę kluczyka. "Jest on bardzo ważnym
elementem: jest bardzo osobistą rzeczą, która będzie towarzyszyła właścicielowi i faktycznym pierwszym punktem styczności z samochodem.”

Autorzy najlepszych projektów będą mogli poznać projektowania Rolls-Royce'ów od kuchni

Studenci, którzy stworzą najciekawsze propozycje, zostaną zaproszeni na specjalne warsztaty w Goodwood. W trakcie ich trwania nie tylko spotkają się z zespołem stylistów marki, ale też zobaczą jak w praktyce wygląda projektowanie samochodów ze Spirit of Ecstasy na masce.