Silnik Wankla powraca? Fani Mazdy mogą się radować - Japończycy opatentowali sportowy samochód z technologią hybrydową

Silnik Wankla powróci na rynek, a Mazda znowu będzie oferowała sportowe auto? Jest to możliwe - wskazują na to nowe patenty marki.

Silnik Wankla i Mazda to dwa określenia, które idealnie do siebie pasują. Ta nietypowa konstrukcja z wirującym tłokiem ma całe grono fanów i pasjonatów. Japończycy przez lata wykorzystywali takie jednostki napędowe w najróżniejszych autach, od sportowych, aż po autobusy. Oczywiście auta z tej pierwszej grupy zapisały się w historii, z modelem RX-7 i RX-8 na czele.

Tego typu silnik zniknął z gamy Mazdy blisko 10 lat temu i od tamtej pory nie pojawił się w żadnym produkcyjnym aucie. Nie oznacza to jednak, że Japończycy zarzucili prace nad taką jednostką - nic bardziej mylnego.

Silnik Wankla ma powrócić jako range extender w modelu MX-30. Teraz dodatkowo wszystko wskazuje na to, że dostaniemy długo wyczekiwane sportowe auto, które przywróci do życia nazwę RX.

Silnik Wankla i technologia hybrydowa, a to wszystko w tylnonapędowym aucie

Jak pewnie wiecie Mazda w tym roku pokaże nam wiele nowych modeli. Pomińmy "dwójkę", czyli Yarisa z nowym logotypem - to zupełnie inna bajka. W drodze jest Mazda CX-60 i nowa "szóstka". Warto na nie czekać, gdyż auta te staną się przełomem.

Otóż dostaniemy w nich nowe platformy, z tylnym napędem i silnikami ustawionymi wzdłużnie. To otwiera drzwi do tworzenia na bazie tej konstrukcji nowych modeli, w tym auta sportowego.

Silnik Wankla Mazda 2022

I to właśnie opatentowano. Rysunki zdradzają naprawdę dużo szczegółów. Widać, że jednostka jest tutaj ulokowana z przodu i korzysta aż z trzech rotorów. Ostatni raz tego typu rozwiązanie stosowane było w modelu Cosmo z początku lat dziewięćdziesiątych.

Patent wskazuje także użycie technologii hybrydowej i oczywiście napęd na tylną oś. Można to połączyć z wcześniejszymi patentami marki, złożonymi w sierpniu 2021. Wtedy w sieci pojawiły się zdjęcia nadwozia, nawiązującego stylistycznie do prototypu RX-Vision.

Silnik Wankla Mazda 2022

Jeśli więc bawimy się w łączenie kropek, to wszystko wskazuje na to, że właśnie Mazda RX-Vision stanie się nowym sportowym modelem marki. Trzywirnikowy silnik Wankla w połączeniu z hybrydą może oferować nawet 300-400 koni mechanicznych. Oznacza to zapowiedź naprawdę fascynującego i ciekawego samochodu.

Teraz pozostaje liczyć na to, że nie jest to ślepy trop, a faktycznie powstający samochód.