Nowa Skoda Fabia jest dłuższa, oferuje do 150 KM i ma 380-litrowy bagażnik

Nowa Skoda Fabia ujrzała światło dzienne. No, prawie - bo cały czas nosi charakterystyczne maskowanie. Wiemy jednak co oferuje i jakie są jej wymiary.

Aż chciałoby się powiedzieć "nareszcie". Nowa Skoda Fabia 2021 ujrzała światło dzienne, choć nie w takiej formie, jak byśmy tego chcieli. Czeska marka w typowym dla siebie stylu pokazała nową generację miejskiego auta. Zachowano maskowanie, ale ujawniono wszystkie szczegóły dotyczące wymiarów, silników i wyposażenia.

Skoda Fabia 2021 ma wymiary Golfa IV generacji

Takiego sformułowania używałem też przy pierwszych testach aktualnej generacji Volkswagena Polo. To nie przypadek - tak jak i kuzyn z Wolfsburga, Fabia bazuje teraz na platformie MQB A0. Nowa płyta podłogowa to szereg korzyści. Auto nie tylko będzie większe, ale i stanie się znacznie nowocześniejsze technicznie oraz zdecydowanie bezpieczniejsze. Same korzyści powinny więc cieszyć potencjalnych klientów.

Skoda Fabia 2021

Nowa Skoda Fabia 2021 mierzy 4107 mm długości. 1780 mm szerokości, 1460 mm wysokości i ma rozstaw osi wynoszący 2564 mm. Jest więc dłuższa, szersza i niższa od poprzedniczki, a przy okazji oferuje o 9,4 centymetra większy rozstaw osi.

Te cenne centymetry będą widoczne w kabinie i w bagażniku. Ilość miejsca na nogi wyraźnie się zwiększyła, a kufer oferuje od 380 do 1190 litrów pojemności. Pamiętajcie też, że w drodze jest również wariant kombi, który powróci do gamy Fabii.

Ciekawostką jest waga auta. Otóż pomimo wyraźnie zwiększonych wymiarów, mała Skoda nie przy przytyła. To dobre wieści.

Skoda Fabia 2021 - silniki

To spora niespodzianka - otóż Czesi pozostawią gamę jednostek napędowych w niemal niezmienionej formie. Oznacza to więc, że znalazło się też miejsce na konstrukcje wolnossące z rodziny MPI EVO. Gamę otworzy 65-konny silnik 1.0, zaś nad nim stanie wariant 1.0 MPI EVO oferujący 80 KM. Dalej zaczyna się przegląd wariantów TSI. Jednostka 1.0 TSI dostępna będzie w wydaniu 95 KM i 110 KM. Ciekawostką jest debiut topowego modelu z silnikiem 1.5 TSI o mocy 150 KM.

Silniki o mocy do 95 KM będą wyposażone w 5-biegową manualną skrzynię biegów. Wersja 1.0 TSI 110 KM dostanie 6-biegowy manual i opcjonalną przekładnię DSG7, zaś w 1.5 TSI otrzymamy tylko i wyłącznie 7-biegowy automat.

Co ciekawe każda Fabia będzie posiadała duży zbiornik paliwa. W czasach, w których w samochodach z klasy średniej trafiają się 40-litrowe konstrukcje, Skoda oferować będzie 50-litrowy bak. Ma to zapewniać solidny zasięg na jednym tankowaniu.

Skoda Fabia 2021 Skoda Fabia 2021

Skoda Fabia 2021 - wyposażenie

Jak zapewne się domyślacie Fabia dostanie szereg elementów zapożyczonych z pozostałych modeli marki. Wnętrze może w dużej mierze przypominać nieco większą Scalę, zarówno pod kątem projektu, jak i rozplanowania poszczególnych elementów w kabinie. Nie zabraknie tutaj cyfrowych wskaźników i nowoczesnych multimediów. Poza tym pojawi się cały przekrój systemów asystujących, takich jak Lane Assist, czy Blind Spot Assist.

Nowością jest także oświetlenie FULL-LED, które ma być znacznie wydajniejsze w porównaniu do poprzedniczki.

Skoda Fabia 2021 - wygląd

Największą zmianą w tym aucie będzie poprawa jego proporcji. Zwiększona długość i szerokość przy obniżonej linii dachu nada nieco ciekawszego wyglądu. Ten będzie podkreślany przez dynamicznie narysowane lampy przednie i tylne. Wzorem Octavii czy Scali tylne światła będą zachodzić na klapę bagażnika, co poszerzy optycznie całe auto.