Suzuki Jimny zniknie z Europy przez emisję CO2. Jest jednak haczyk

Suzuki Jimny stanie się ofiarą norm emisji CO2. Wszystko wskazuje na to, że model ten zniknie z rynku. Japończycy jednak nie poddają się i mają pewien ciekawy pomysł.

Suzuki Jimny to jeden z naszych ulubionych nowych samochodów. Niczego nie udaje, jest doskonały w terenie i wygląda rewelacyjne. Tego optymizmu nie podzielają jednak smutni ludzie z Unii Europejskiej, według których samochód ten emituje zbyt dużo CO2. W zasadzie to już teraz mała jednostka 1.5 nie spełnia nadchodzących norm. Oznacza to więc, że model ten zniknie z Europy - donosi brytyjski Autocar.

Suzuki Jimny zniknie, ale tak nie do końca

W tej chwili silnik spalinowy w tym aucie emituje odpowiednio 154 lub 170 gramów CO2 na każdy kilometr. To dużo za dużo dla regulatorów z Brukseli. Popyt na ten samochód jest jednak tak duży, że Japończycy nie chcą się poddać bez walki. Furtka została już znaleziona.

Otóż Suzuki Jimny, zapewne po procesie homologacyjnym, może powrócić jako... auto użytkowe. Prosta sprawa - usuwamy dwa tylne fotele, które i tak są mało praktyczne, powiększamy kufer i rejestrujemy go jako "van". Brzmi idealnie? To jest właśnie droga, którą Suzuki najprawdopodobniej będzie podążać.

Suzuki Jimny

Otóż być może o tym nie wiecie, ale auta użytkowe mają swoje osobne normy. W efekcie mała jednostka z Suzuki Jimny idealnie mieści się w zakładanych wymaganiach, co pozwoli na dalszą sprzedaż modelu.

Koncepcja ta ma także inne plusy. W wielu krajach pozwoli to na obniżenie ceny auta ze względu na jego użytkowy charakter. Z kolei Ci, którzy i tak wiecznie jeżdżą ze złożonymi tylnymi fotelami, będą mieli więcej miejsca na swoje graty. Wilk syty, owca cała.

Jimny to zaskoczenie dla Suzuki

Samochód ten produkowany jest w japońskiej fabryce Kosai, która non-stop pracuje na pełnych obrotach. Popyt na małe Suzuki jest tak duży, że w wielu krajach przydział sprzedażowy został mocno ograniczony, tak aby najbardziej chłonne rynki dostały najwięcej aut.

Suzuki Jimny

W Szwajcarii, we Włoszech czy we Francji, zwłaszcza w górskich rejonach, nowe Jimny to widok absolutnie powszedni. Cieszy więc fakt, że wiele osób doceniło tę małą terenówkę, wyróżniającą się niezwykłą dzielnością.