Rap, techno i heavy metal poprawiają koncentrację. Słuchając R&B zaparkujesz w czyimś bagażniku
Jeśli słuchasz techno, rapu, heavy metalu lub jazzu, to na pewno zareagujesz na czas. R&B z kolei może sprawić, że doprowadzisz do wypadku. Oto wyniki najnowszych badań, w których sprawdzano wpływ poszczególnych bodźców na reakcję kierowcy.
Zastanawialiście się kiedyś co realnie wpływa na poprawę koncentracji za kierownicą? Samopoczucie, pogoda? Też, ale nie tylko. Na liście są też konkretne gatunki muzyczne i hałasujące dzieci. Jak się okazuje techno i heavy metal nie wypadają tak źle, ale na przykład inne gatunki muzyczne już nie są tak dobrym wyborem w aucie.
Słuchając techno mamy najlepszą reakcję. Jazz też jest niczego sobie
Badania przeprowadziła firma ubezpieczeniowa u switch przy współpracy z CX LAB. W okresie od grudnia 2020 do stycznia 2021 przetestowano 103 osoby mające więcej niż 18 lat. Pozwoliły one pokazać czas reakcji występujący w przypadku pojawienia się poszczególnych bodźców. I jak sami widzicie wyniki są dość fascynujące.
Kawa wciąż jest królem. Trudno powiedzieć, czy kofeina zawsze daje nam "kopa", czy też u niektórych mamy do czynienia z efektem placebo. Niemniej dobry mocny czarny napój potrafi postawić na nogi i skrócić reakcję nawet o ponad 20 metrów.
Test pokazał też, że kobiety z reguły mają znacznie szybszą reakcję. Przy wyższych prędkościach może ona pozwolić na zatrzymanie się o blisko 22 metry wcześniej.
Obecność hałaśliwych dzieci na pokładzie także stanowi czynnik "motywujący" do szybszego hamowania. Tutaj różnica może sięgać ponad trzynastu metrów, co często jest dystansem, który może uratować życie.
A co z tymi gatunkami muzycznymi?
Podczas badań skupiono się na popularnych gatunkach muzycznych, takich jak techno, rap, heavy metal, jazz czy na muzyce klasycznej i R&B. Jak się okazuje pierwsze trzy z wymienionych gatunków zaskakują najbardziej, głównie za sprawą przyspieszonej reakcji kierowcy. Według badaczy te konkretne gatunki zwiększają poziom skupienia i są dobrymi towarzyszami podróży. Nawet muzyka klasyczna czy jazz wpływają pozytywnie na reakcję, choć różnica względem techno i zbliżenie się do wyznaczonego przez badaczy punktu hamowania są widoczne gołym okiem.
R&B z kolei zdecydowanie spowalnia naszą reakcję. Dlaczego? Trudno powiedzieć - być może "leniwy" charakter muzyki trochę na rozpieszcza i sprawia, że kierowcy reagują z wyraźnym opóźnieniem.
Szczegółowe wyniki wraz z wyjaśnieniem znajdziecie na stronie u switch.