Tesla Model Y zaprezentowana. Oferuje do 483 kilometrów zasięgu

Długo wyczekiwany czwarty model i drugi SUV w rodzinie Tesli ujrzał światło dzienne. Auto o nazwie Model Y jest gotowe na podbój rynku.

Pomimo najróżniejszych perturbacji Tesla wciąż podbija najróżniejsze rynki (oczywiście z naciskiem na amerykański) swoimi samochodami. Teraz do oferty dołącza czwarte auto - mniejszy i długo wyczekiwany przez klientów SUV. W przypadku tego auta Elon Musk postawił jednak na duże cięcie kosztów i pojazd ten na pierwszy rzut oka wygląda niemal identycznie jak Tesla Model 3. Różnice są tutaj naprawdę delikatne - nieco większy prześwit oraz plastikowe osłony na nadkolach pozwalają odróżnić ten pojazd od jego starszego brata. Warto też zwrócić uwagę na wyżej poprowadzoną linię tylnej szyby. Pozwoliło to zmieścić trzeci rząd siedzeń, podobnie jak w Tesli Model S. Najnowsze auto tej amerykańskiej marki nie oferuje drzwi "Falcon Doors" - byłyby one zbyt drogie w produkcji i niepotrzebnie zwiększyłyby cenę tego auta.

Wnętrze Tesli Model Y zostało żywcem przeniesione z Modelu 3. Oznacza to obecność dużego ekranu na samym środku konsoli centralnej i... niczego więcej. Minimalizm w tym aucie jest wręcz szokujący, ale według użytkowników tego auta takie rozwiązanie sprawdza się zadziwiająco dobrze.

Tesla Model Y oferowana będzie w czterech konfiguracjach: Standard Range, Long Range, Dual-Motor AWD i Performance. Najtańsza wersja Standard Range trafi do oferty dopiero w 2021 roku i będzie kosztowała 39 000 dolarów. Tylnonapędowy wariant Long Range zaoferuje 483 kilometry zasięgu na jednym ładowaniu (do 300 mil) i wyceniona została na 47 000 dolarów. Przyspieszenie do 100 km/h ma zajmować tutaj 5,5 sekundy, zaś prędkość maksymalna to 209 km/h.

Odmiana Dual-Motor AWD zmniejsza zasięg wersji Long Range o 20 mil (do 280 mil/450 kilometrów), ale w zamian oferuje znacznie lepsze osiągi. Dzięki napędowi na cztery koła przyspieszenie do setki spada do 4,8 sekundy, zaś prędkość maksymalna wzrasta do 217 km/h. Ceny tej wersji startują z poziomu 51 000 dolarów. Na szczycie oferty pojawi się Tesla Model Y Performance, która również oferować będzie 450 kilometrów zasięgu, za to rozpędzi się do setki w 3,5 sekundy i osiągnie prędkość maksymalną wynoszącą 241 km/h. Cena? Od 60 000 dolarów.

Pierwsze Tesle Model Y trafią do klientów jesienią 2020 roku, zaś wersja Standard Range zagości w ofercie dopiero w 2021 roku.