Miasto Toyota Toyocie nie wystarcza, więc Toyota buduje kolejne miasto
Podczas targów CES w Las Vegas Toyota nie pokazała żadnego nowego auta. Japończycy pochwalili się za to czymś innym - zbudują nowe miasto. Tak od zera.
W prefekturze Aichi, nieopodal miasta Nagoja, znajduje się miasto o znajomo brzmiącej nazwie Toyota. I tak jak się domyślacie jest to ważny dla tej marki punkt, bowiem tutaj znajduje się siedziba firmy oraz jedne z wielu zakładów produkcyjnych. Od 1959 roku nazwa Toyota City jest prawnie obowiązującą i wykorzystywaną na całym świecie. Proste, nieprawdaż? Toyota ma jednak ochotę na więcej i buduje kolejne miasto. Tym razem będzie to jednak prawdziwa osada z przyszłości.
Technologiczna wioska, miejsce z przyszłości
U podnóży góry Fuji, na mającej ponad 70 hektarów działce na powstać nowe Toyota City. Japończycy nazywają to miejsce "żyjącym laboratorium", czyli krótko mówiąc przestrzenią, w której będą powstawały najnowsze technologie. To właśnie tutaj testowane będą roboty, autonomiczne pojazdy, najnowsze radary i inne rozwiązania, które zmienią naszą codzienną rzeczywistość.
Akio Toyoda podkreśla, że taki projekt to także świetna szansa na sprawdzenie wielu ciekawych rozwiązań. Można tutaj na przykład zastosować cyfrowe sterowanie całym miastem, co później zapewni możliwość przekucia tego rozwiązania na inne, większe metropolie. Pełna łączność AI pomiędzy budynkami, samochodami i obiektami to coś, co od dawna porusza ludzi, a teraz może stać się rzeczywistością.
Całe miasto ma być podzielone drogami trzech typów. Pierwsze będą przeznaczone dla szybciej poruszających się samochodów. Drugie będą dla spokojnego ruchu i wjadą tam auta oraz autonomiczne maszyny. Trzeci typ to przestrzeń dla pieszych, niedostępna dla żadnych pojazdów.
Akio Toyoda chce tutaj także wykorzystać japońskie doświadczenie i lokalną kulturę. Miasto ma być wykonane głównie z naturalnych materiałów, w tym w dużej mierze z drewna. Wszystko to ma na celu zmniejszenie śladu węglowego. Każdy dach zostanie wyłożony panelami solarnymi, zaś zasilanie i ogrzewanie/chłodzenie będzie zapewnione dzięki wodorowym ogniwom paliwowym.
Wolna przestrzeń ma być wykorzystana na lokalne uprawy, oczywiście wykorzystujące wszelkie technologie Toyoty, takie jak np. odzyskaną z ogniw paliwowych wodę do nawadniania. Docelowo też odpowiednie systemy zapewnią weryfikację zdrowia mieszkańców.
Budowa ruszy w 2021 roku
Początkowo do miasta wprowadzi się 2000 osób. Będą to oczywiście pracownicy Toyoty, którzy wykorzystają nową przestrzeń do rozwijania technologii. Docelowo jednak Akio Toyoda chciałby widzieć w swoim "tkanym mieście" (Woven City) także innych mieszkańców.