Volkswagen Golf II z plastikowych zabawek

Był samochód w skali 1:1 zbudowany z klocków Lego. Był też ogromny tort wielkości rzeczywistego auta. Tym razem postanowiono zbudować Volkswagena Golfa II z... plastikowych zużytych zabawek. Autorami projektu są uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Kołobrzegu.

Pomysł stworzenia tego nietypowego dzieła sztuki zrodził się w głowie Dominiki Pfeif, nauczycielki języka niemieckiego w Zespole Szkół nr 2 im. Bolesława III Krzywoustego w Kołobrzegu. Inspiracją stał się człowiek z plastiku, którego wystawiono w Narodowym Muzeum Nauki i Techniki im. Leonarda da Vinci w Mediolanie. "Pomysł stworzenia czegoś równie wyrazistego w przekazie spodobał się wszystkim - praktycznie każdy uczeń przyniósł swoją starą plastikową zabawkę, żeby wesprzeć akcję" - mówi koordynatorka projektu. Uczniów nie trzeba było zachęcać do stworzenia nietypowej "rzeźby", która szybko przybrała w głowach postać kultowego Volkswagena Golfa II.

Pierwszym etapem projektu było zebranie zużytych plastikowych zabawek, które stały się podstawą ekologicznego dzieła sztuki. Akcja trwała prawie 3 miesiące, a w zbiórkę kilkuset starych zabawek zaangażowała się cała szkoła. Akcję wsparły także inne kołobrzeskie placówki. Wszystkie zebrane materiały zostały następnie posegregowane wg kolorów - wszak na nadwoziu Golfa II mimo wszystko musiał panować porządek kolorystyczny.

Drugi etap to stworzenie konstrukcji Golfa - uczniowie nie poszli na łatwiznę, "obklejając" istniejący już samochód zabawkami, ale postanowili zrobić metalowy stelaż, będący podstawą samochodu. Projektem zainteresował się Volkswagen, który wsparł akcję w ramach ekologicznej idei Think Blue i z pomocą firmy Troton ufundował szkole konstrukcję, którą następnie pokryto siatką.

Trzeci etap to już właściwe "budowanie" karoserii - żmudna praca związana z montowaniem plastikowych zabawek do konstrukcji. Zajęli się już tym uczniowie bydgoskiej szkoły - 10 chłopców kształcących się w zawodzie mechanika, 2 uczennice ze specjalizacji cukierniczej oraz przyszły piekarz. Tu ważna była staranna selekcja materiałów i precyzja - taka, żeby nowoczesnej rzeźbie nadać właściwy wymiar.

Trzeba przyznać, że efekt końcowy robi wrażenie. Kultowe nadwozie Volkswagena Golfa II jest na tyle charakterystyczne, że można je od razu poznać w tym projekcie. Z bliska "dzieło sztuki" jeszcze bardziej zachwyca - starannie zamontowane klocki, modele samochodów, laleczki, zabawkowe naczynia, czy nawet łopata i karabin - to materiały, które kiedyś bawiły dzieci, a dziś będąc śmieciami "odżyły" na nowo, tworząc coś zupełnie nowego i oryginalnego.

Ekologiczny Volkswagen Golf II stał się główną atrakcją szkoły w Kołobrzegu. Hanna Cupiał, Dyrektor ZS nr 2 im. Bolesława Krzywoustego, oraz Dominika Pfeif, koordynatorka projektu, mają nadzieję, że recyklingowa rzeźba stanie się symbolem dbania o środowisko i atrakcją turystyczną miasta, która być może stanie na ulicy Piastowskiej w Kołobrzegu.