Volvo EX30 2024. Kompaktowy elektryczny SUV jest już niemal gotowy

Szwedzka marka nie zwalnia tempa. Po EX90 na horyzoncie jest kolejna premiera, Volvo EX30. To będzie prawdziwie kompaktowy elektryk w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Oto wszystko, co o nim wiemy.

Duży elektryczny SUV ze Szwecji to jedynie zalążek tego, co poznamy w najbliższych latach. Volvo ma bardzo ambitne plany, gdyż już w 2025 roku chce, aby 50% sprzedaży marki stanowiły samochody elektryczne. Model EX90 z pewnością w tym pomoże, jednak sam nie da rady. Jego partnerem ma być tutaj coś z drugiego końca skali, czyli Volvo EX30 (2024).

Podczas premiery EX90 zapowiedziano oficjalnie ten model i zaprezentowano jego sylwetkę. Widać, że stylistyka jest już gotowa, a premiera to kwestia dopracowania ostatnich detali. Oto co o nim wiemy.

Volvo EX30 2024

Volvo EX30 2024. To będzie pierwszy od lat kompaktowy model marki

Pamiętacie Volvo C30? Ten naprawdę świetny stylistycznie samochód był kuzynem Focusa. Pod ciekawym nadwoziem kryła się więc sprawdzona technika, ceniona przez klientów. Sprzedaż C30 także nie rozczarowywała, nawet pomimo wyłącznie 3-drzwiowego nadwozia.

Teraz Volvo wraca do oferowania samochodów kompaktowych. EX30 będzie właśnie takim modelem, plasującym się poniżej oferowanego obecnie XC40 i C40 Recharge.

Jego długość ma wynosić około 4,2-4,3 metra, co plasować go będzie właśnie na pograniczu segmentu B i C. Ma to być argument przekonujący do tego modelu osoby poszukujące miejskiego pojazdu, zapewniającego jednak także komfort podróżowania w dłuższych podróżach.

Bazą dla tego auta będzie platforma SPA2

Jest to płyta podłogowa, z której korzysta już Volvo EX90 i jego kuzyn z logo Polestara, czyli Polestar 3. Oczywiście w ich przypadku mówimy o maksymalizacji wymiarów i o wielkim akumulatorze.

W przypadku Volvo EX30 wszystko zostanie stosownie "zmniejszone". Pojemność baterii może wynosić od 50 do 60 kWh, a zasięg sięgnie 400 kilometrów. To będzie wystarczający wynik do tego typu samochodu.

Stylistyka jest już Wam znana

Pierwszy zwiastun zaprezentowany przez Volvo wyraźnie wskazuje na to, że EX30 wizualnie będzie mocno zbliżone do wielkiego EX90. Nasi koledzy z Motor.es przygotowali dla Was wizję, która prezentuje potencjalny wygląd produkcyjnej wersji małego Volvo.

Volvo EX30 2024 Volvo EX30 2024

Możemy liczyć tutaj na charakterystyczne przednie lampy, typowe dla Volvo tylne światła i oczywiście na "kanciastą" bryłę nadwozia. Zapewne mały model dostanie kilka ciekawych konfiguracji kolorystycznych, bardziej przemawiających do młodych klientów.

Z kim konkurować będzie Volvo EX30?

Tutaj pojedynek toczyć się będzie głównie z MINI Aceman, czyli mały elektrycznym crossoverem brytyjsko-niemieckiej marki. BMW X1 i Mercedes EQA to większe samochody, rywalizujące z Volvo XC40, które jeszcze pozostanie z nami rynku przez jakiś czas.