Wzmocniony Jaguar XJR pokazany przedpremierowo

Brytyjski producent dopracował swoją limuzynę i zapowiedział ją na tegorocznej edycji Goodwood Festival of Speed w Wielkiej Brytanii. Oficjalna premiera nastąpi jeszcze tego lata.

Trzeba przyznać, że w tym roku Jaguar wyjątkowo dopieścił widzów Festiwalu Szybkości w Wielkiej Brytanii. Brytyjski producent nie tylko przywiózł ze sobą niedorzecznie mocnego XE SV Project 8, ale także zapowiedział zmiany w palecie limuzyny XJ. Zmiany, które poszły nieco w kierunku wspomnianego powyżej usportowionego sedana.

Jaguar XJR 575

Co skrywa się pod tajemniczą błękitno-białą okleiną? Pod tym kamuflażem Jaguar ukrył przed widzami Festiwalu Szybkości Goodwood aż 575 rozhukanych gniadych. Moc prototypu zdradzają nie tylko liczby rozmieszczone na całej karoserii pojazdu, ale także czerwony haft na skórzanych fotelach. Co ciekawe, skóra wykorzystana do obicia tychże foteli jest zarazem perforowana i pikowana.

Jaguar nie pochwalił się jeszcze oficjalnymi danymi technicznymi, ale obecne wcielenie XJR-a porusza się dzięki 5-litrowej, doładowanej "V"-ósemce generującej 550 KM i 680 Nm. Za przeniesienie mocy na tylne koła odpowiada w nim 8-biegowy automat, dzięki któremu brytyjski arystokrata osiąga pierwszą setkę już po 4,4 sekundy i może się rozpędzić maksymalnie do 280 km/h. Pod maską wzmocnionego XJR-a gnieździ się prawdopodobnie ten sam 5-litrowy, doładowany motor V8, co w radykalnym F-Type'ie SVR. Jeśli tak jest w rzeczywistości, to oznacza, że silnik nowego Jaguara XJR może osiągać maksymalny moment obrotowy wynoszący nawet 700 Nm!

Jaguar XJR 575

Jaguar twierdzi, że udział XJR 575 w Festiwalu Szybkości Goodwood to ostatnia faza testów ulepszonego modelu. Brytyjczycy obiecali także, że wzmocniony XJR wystąpi oficjalnie jeszcze latem tego roku. Szacuje się, że ceny samochodu przekroczą sumę 92 665 funtów (około 450 000 zł).