Game over. Alfa Romeo rezygnuje z rozwoju modeli GTV i 8C

Na nowe sportowe auta tej marki długo czekaliśmy - i się nie doczekamy. Alfa Romeo rezygnuje z rozwoju modeli GTV i 8C. Wszytko to przez cięcie kosztów.

Jedną z ostatnich obietnic Sergio Marchionne była potężna ofensywa modelowa w koncernie FCA. Jednym z najważniejszych elementów układanki była oczywiście Alfa Romeo, która miała oferować szereg ciekawych sportowych aut. To samo tyczyło się też innych marek. Tymczasem wszystkie zaktualizowane raporty dla inwestorów pokazują jasno, że Alfa Romeo rezygnuje z rozwoju modeli GTV i 8C.

Alfa Romeo GTV i 8C - marzenia i po marzeniach

Ta włoska marka obiecała nam efektowny powrót do produkcji sportowych aut. W ostatnich latach Alfa Romeo dała nam wiele ciekawych pojazdów - surowe i niezwykłe 4C, czy kultową już 8C. Wszystko wskazywało z kolei na to, że przyszłość jest raczej kolorowa i nowe modele pokroju poprzedników dołączą do oferty. Tymczasem musimy się zadowolić wyłącznie Alfą Romeo Giulią Quadrifoglio - GTV i 8C zostały usunięte z planów.

Jest to efekt fatalnych wyników finansowych i sprzedażowych tej marki. Alfa Romeo przekazuje klientom mniej aut, niż Lancia, które sprzedaje wyłącznie Ypsilona i to tylko we Włoszech. Wszystko to wymaga podjęcia radykalnych kroków, które utrzymają Alfę przy życiu. Nie wykluczone, że decyzja ta była też podjęta wcześniej ze względu na rozmowy z PSA, które zakończyły się decyzją o fuzji dwóch koncernów. Tym samym marzenia Sergio Marchionne legły w gruzach, a Włosi muszą skupić się na najważniejszych samochodach.

Przede wszystkim to, co będzie się sprzedawać

Alfa Romeo rezygnuje z modeli GTV i 8C, ale nie wycofuje się z rozwoju nowych modeli. W drodze są dwa auta - Tonale, które już w zasadzie poznaliśmy, oraz mały B-SUV. Giulia i Stelvio przejdą z kolei duże liftingi, które odświeżą ich aparycję oraz uzupełnią wyposażenie standardowe i opcjonalne. Przede wszystkim zagości tutaj nowy system multimedialny i cyfrowe zegary, których do tej pory nie wprowadzono w tych autach. Z gamy zniknie wreszcie Giulietta. Początkowo model ten miał przejść duży lifting, ale Włosi wreszcie podjęli słuszną decyzję i zdecydowali się na rezygnację z tego starego już auta.

Co jeszcze czeka nas w przyszłości? Alfa Romeo Tonale zyska wariant PHEV, który najprawdopodobniej będzie przeniesiony z Jeepa Compassa i Renegade'a. Mały B-SUV ma dostać wersję stricte elektryczną. Trudno powiedzieć, czy będzie to projekt FCA, czy też wykorzystana zostanie konstrukcja PSA. Premiera tego auta zaplanowana jest jednak dopiero na 2022 rok.