Poświęć 50 minut o zobacz dokument o marce ALPINA. Ich praca pokazana "od kuchni" fascynuje

Alpina jest znana każdemu pasjonatowi motoryzacji. Dokument przygotowany przez WELT pozwala jednak poznać lepiej tę markę i zajrzeć w miejsca, do których zwykli śmiertelnicy nie mają wstępu.

Buchloe, mała miejscowość na zachód od Monachium, kryje jednego z najwspanialszych producentów samochodów. Alpina może szczycić się takim określeniem, gdyż jej produkty posiadają własne numery VIN. I choć są to mocno zmodyfikowane auta BMW, to jednak ich charakter jest skrajnie inny. Teraz możecie poznać tę firmę od kuchni - wszystko za sprawą unikalnego dokumentu, który przygotowało WELT.

ALPINA oznacza zupełnie inne podejście do budowy auta

Choć do manufaktury w Buchloe przyjeżdżają w zasadzie gotowe samochody, to jednak właśnie tam, w kilku niezbyt dużych budynkach, dzieją się prawdziwe cuda. Marka prowadzona przez Burkarda Bovensiepena i jego rodzinę tworzy prawdziwe dzieła sztuki, które wyróżniają się unikalnymi właściwościami jezdnymi i osiągami. Wszystko to dostajemy tutaj w atmosferze luksusu, zupełnie innej niż ta tworzona w modelach z gamy BMW M.

Dzięki dokumentowi przygotowanemu przez WELT możemy zajrzeć za kulisy powstawania tych aut. A proces produkcyjny jest tutaj naprawdę fascynujący, gdyż ALPINA blisko współpracuje z BMW. Część produkcji odbywa się w zakładach tego wielkiego niemieckiego koncernu, choć auta dostają odpowiednie komponenty, a następnie trafiają do Buchloe na finalne modyfikacje.

ALPINA ma też swój własny zespół rozwojowy, który odpowiada za przygotowywanie elementów aerodynamicznych, silników czy układów jezdnych. Dlatego właśnie samochody tej marki noszą własne maskowania i są testowane niezależnie od produktów BMW.

Alpina historia dokument

Dokument WELT pokazuje też historię marki

Ta związana jest z motorsportem, tuningiem, maszynami do pisania i winem. Trudno w to uwierzyć, ale wszystkie te rzeczy przeplatają się przez historię Alpiny.

A wszystko zaczęło się od modyfikacji gaźników Webera do BMW 1500, dzięki którym auto zyskiwało znacznie więcej wigoru i stawało się szybsze. Jakość tuningu sprawiła, że BMW oficjalnie dystrybuowało te części u swoich dealerów.

Sukces sprawił, że Bovensiepen skupił się na dalszym rozwoju w branży motoryzacyjnej. Od gaźników i modyfikacji głowic przeszli do motorsportu, a następnie do budowy samochodów. Ale tę historię zapewne już doskonale znacie.