Audi E-Tron lada chwila stanie się Q8 E-Tron. Niemcy muszą posprzątać nomenklaturę

Trochę głupio wyszło, bo okazało się, że jest bałagan. E-Tronów robi się coraz więcej, więc Audi E-Tron nie może już nosić takiej nazwy. Więc zostanie modelem Q8 E-Tron. Proste?

Cztery lata temu na rynek wjechało wielce przełomowe wówczas Audi E-Tron. Była to zapowiedź rewolucji, która cały czas trwa. Po długiej przerwie do E-Trona zaczęły dołączać kolejne modele - Q4 E-Tron i E-Tron GT. Problem w tym, że to nazewnictwo stało się bardzo mylące - zwłaszcza w perspektywie nadchodzących nowości na prąd.

Audi E-Tron stanie się modelem Q8 E-Tron. Czego nie rozumiesz?

Okazało się bowiem, że klienci będą nieco zagubieni patrząc na gamę modeli. Mamy już bowiem wspomniane Q4, a w drodze jest Q5 i Q6 na prąd. Jest też model sportowy, który tak naprawdę różni się wyłącznie dopiskiem GT. Ale to nic nie oznacza - przecież SUV też może mieć wariant GT, tak jak chociażby Porsche Cayenne Turbo GT. A co jak co, ale E-Tron i E-Tron GT to auta z dwóch różnych bajek.

Audi E-Tron Q8

Tym samym przy liftingu E-Trona dojdzie do sporych zmian. W nazwie pojawi się przedrostek Q8, który ma pozycjonować to auto na równi ze spalinowym Q8, czyli luksusowym i sportowym SUV-em tej marki. Proste?

Do tego dni E-Trona, nawet pomimo liftingu, są już policzone. Model ten jest ostatnim elektrykiem w bastionie Audi, w którym nie zastosowano platformy opracowanej od podstaw z myślą o elektrykach. W tym modelu bazą wciąż jest konstrukcja MLB, odpowiednio dopasowana do pomieszczenia dużej baterii.

A co przyniesie lifting Audi E-Tron?

Zmiany będą naprawdę dyskretne - przynajmniej te wizualne. Delikatnie odświeżony front i tył wyróżnią wersję po liftingu. W kabinie też pojawi się garść nowości, choć raczej w formie nowych dekorów/tapicerek.

Najważniejszą nowością będzie bateria. Ta oczywiście nie urośnie pod kątem wymiarów, ale dzięki nowym technologiom ma być znacznie bardziej wydajna i pojemniejsza. A to przełoży się na większy zasięg i mniejsze zapotrzebowanie na energię. Oczywiście możemy też liczyć na wyższą moc ładowania prądem stałym.

Audi E-Tron Q8

Nowe Audi już-Q8 E-Tron zadebiutuje najprawdopodobniej wiosną, a do salonów trafi przed tuż przed latem.