Ciekawostka: w USA auta elektryczne sprzedają się lepiej od aut z manualem

Tymczasem w USA auta elektryczne zaczęły sprzedawać się lepiej od samochodów spalinowych z manualną skrzynią biegów. I jest to bardzo ciekawe.

Wszystko z prostego powodu - od kilku lat notowany jest wzrost sprzedaży aut z manualną przekładnią. Tymczasem w USA auta elektryczne zyskują coraz większą popularność. Aktualnie stanowią już 2 procent całkowitej sprzedaży nowych samochodów w tym kraju, a wartość ta rośnie w zaskakującym tempie. I nie jest to kwestia regulatorów, a ludzi, którzy chętnie zamieniają spalinowe samochody na elektryczne.

Amerykanie zakochali się w manualnych skrzyniach

Trudno powiedzieć, czy jest to kwestia świadomości pasjonatów, czy też młodzi ludzie poczuli przyjemność z obcowania z manualnymi przekładniami. W ciągu zaledwie roku udział aut z ręczną skrzynią wzrósł z 0,7% całkowitej sprzedaży do 1,2%. Co więcej, sami dealerzy chętnie promują nieliczne auta oferujące manualną przekładnię. W ich opinii jest to wybór "na lata", gdyż w przyszłości auta z ręcznymi skrzyniami całkowicie znikną z rynku, tak więc jest to ostatni dzwonek na zakup takowych pojazdów.

Elektryki w USA zyskują popularność

Co ciekawe USA zmieniło podejście do ekologii i zgodnie z nowymi przepisami normy emisji CO2 będą regulowane odgórnie, a nie przez poszczególne stany. Ma to dodatkowo zachęcić ludzi do przesiadki na auta na prąd. Według najróżniejszych prognoz w przyszłym roku udział aut elektrycznych w sprzedaży może wzrosnąć dwukrotnie, do 4% całkowitej sprzedaży. Duża w tym zasługa popularności Tesli, ale i innych marek - elektrycznych Hyundaiów, Kii, Mercedesów czy BMW.

Źródło: The Drive