Auto marzeń? Unikalne Ferrari F40 LM trafi na sprzedaż (za jedyne 24 000 000 zł)

Jeden z najlepszych samochodów w historii motorsportu trafi niebawem na sprzedaż. Ferrari F40 LM to jedna z tych pozycji, która znajduje się na niemal każdej liście garażu marzeń.

Powstało tylko 19 sztuk Ferrari F40 LM. Kilka z nich zakończyło już swój żywot na ziemskim padole, aczkolwiek niektóre egzemplarze wciąż żyją i mają się świetnie. Wystarczy chociażby spojrzeć na ten egzemplarz - pochodzi on z teamu Pilot-Aldix Racing i jest zachowany w niemal idealnym stanie. Auto wciąż wykończone jest historycznym malowaniem, z którym pokonało słynny dwudziestoczterogodzinny wyścig w Le Mans.

F40 LM różni się od od standardowej wersji niemal wszystkim. Zmodyfikowany front, masywniejsze spoilery, wyczynowe felgi, za którymi kryją się potężne i bardzo wydaje hamulce oraz wzmocnione nadwozie są tym, co dodaje unikalności temu modelowi. No i silnik - jednostka 2.9 V8 została solidnie podkręcona. Dzięki podniesieniu ciśnienia doładowania do 2,6 bar F40 generuje 730 KM.

Ten egzemplarz Ferrari F40 LM należy do szczególnych. Został on bowiem stworzony na bazie prototypowego F40 - konwersji dokonało Michelotto w 1992 roku. Pierwszym właścicielem był Michael Ferte, który zakupił auto w 1994 roku i w 1995 wystartował w 24h Le Mans, gdzie zajął 12 miejsce. Później egzemplarz ten startował w serii BPR Global GT. Auto zostanie wystawione na aukcję przez RM Sotheby's w przyszłym roku - odbędzie się ona w Paryżu. Cena? Przewiduje się, że auto zostanie sprzedane za co najmniej 5,5 miliona funtów (czyli skromne 26 152 500 milionów złotych). Cena wywoławcza to 5 milionów funtów.