Najdłużej produkowany model w historii motoryzacji? To Chevrolet Suburban

Niektórzy producenci chwalą się tym, że ich modele produkowane są od 20, 30 czy 40 lat. Tymczasem rekordzistą jest Chevrolet z kultowym Suburbanem.

Chevrolet Suburban zaprezentowany został w 1935 roku i od tamtej pory nieprzerwanie dostępny jest w salonach tej marki. Przetrwał wiele - wojnę, kryzysy oraz zmiany na rynku. Dziś stanowi nieodłączny element amerykańskich dróg. Kochają go instytucje państwowe, najróżniejsze służby, wypożyczalnie samochodów i oczywiście prywatni klienci. Był to pierwszy pojazd, który pozwolił dużym rodzinom przemieszczać się wspólnie bez żadnych wyrzeczeń - ilość przestrzeni oferowanej przez Suburbana zawsze szokowała.

Pierwsza generacja mieściła 8 osób

Pierwszy Chevrolet Suburban miał trzy ławki, na których mieściło się łącznie 8 osób - choć legenda mówi, że dało się więcej. Co więcej, można je było szybko wymontować, uzyskując tym samym blisko 3 300 litrów przestrzeni bagażowej. Sercem tej maszyny był 3-litrowy silnik (rzędowa szóstka), oferujący 60 koni mechanicznych. Na tamte czasy było to więcej niż wielu potrzebowało, co zapewniło Suburbanowi sukces.

Początkowo samochód był typowym kombi, gdyż SUV-y fizycznie nie istniały. Jednak już od lat 70. XX wieku, kiedy to amerykanie powoli zaczęli poznawać smak dużych aut terenowych, Suburban stał się czymś na kształt pierwszego SUV-a. Co więcej, w 1973 roku po raz pierwszy model ten dostał dodatkową parę drzwi, która ułatwiała zajmowanie miejsc z tyłu - wcześniej jedynym dostępnym nadwoziem było dwudrzwiowe kombi. Kolejne generacje tylko przypieczętowały kierunek zmian, gwarantując sukces Suburbanowi. Można też więc powiedzieć, że model ten położył niejako fundamenty pod budowę tak kochanego i nienawidzonego przez wielu segmentu aut.

Aktualnie Chevrolet Suburban jest jednym z najchętniej wybieranych samochodów w USA. W 2010 roku sprzedano 45 512 takich samochodów, zaś w 2018 - aż 60 633 sztuki (za GM Authority). Wszystko to sprawia, że będąc w Stanach Zjednoczonych model ten zobaczycie na każdej ulicy w każdym mieście. Istnieje też duża szansa, że właśnie Suburban będzie typowym SUV-em, do którego kluczyki wręczy Wam przedstawiciel wypożyczalni.