Dacia Manifesto to manifest dla podróżników. Prześpisz się pod fotelem i zmyjesz wnętrze na myjni

Dacia Manifesto pokazuje, że można spać pod fotelem w samochodzie, a wnętrze doskonale myje się na myjni bezdotykowej.

Mniej znaczy więcej - to motto od pewnego czasu przyświeca Dacii. Tym razem jednak ktoś wziął je sobie do serca na tyle mocno, że stworzył samochód, który przypomina scyzoryk szwajcarski, ale jednocześnie oferuje tyle, co nic. Oto Dacia Manifesto - auto, które idealnie wyszorujesz na myjni bezdotykowej.

Dacia Manifesto może i wygląda dziwnie, ale jest genialna

Przede wszystkim ta prostota jest tym, co urzeka. Oczywiście mówimy o aucie koncepcyjnym, które nijak nie ma szans trafić na drogi. Dlaczego? Chociażby nie znajdziecie tutaj drzwi, a dach się demontuje. Nie ma też klasycznych przednich lamp. Ich miejsce zajął potężny LED, który może także służyć jako latarka.

Dacia Manifesto 2023 Dacia Manifesto 2023

Do tego Dacia Manifesto jest oczywiście elektrykiem. I to nie byle jakim, gdyż może także służyć jako mobilny powerbank. Wszystko po to, aby nawet w dziczy mieć pełen komfort podróżowania. Brzmi ciekawie?

A to nie wszystko. Przede wszystkim większość elementów tego auta wykonano z materiałów z recyklingu. Tyczy się to nie tylko paneli nadwozia, ale także wnętrza. Cały kokpit jest w pełni zmywalny. Jeśli więc auto będzie zatopione w błocie, to mycie deski rozdzielczej na myjni bezdotykowej nie będzie problemem.

Fotele z kolei mogą pełnić rolę śpiworów. Wystarczy ściągnąć tapicerkę i "wejść do środka", aby komfortowo się przespać.

Dacia Manifesto nie trafi do produkcji, ale pokazuje dużą zmianę w marce

Do tej pory rumuńska marka była po prostu budżetowa. Teraz stawia na inną koncepcję - cena wciąż grać będzie ważną rolę, ale kluczowe staje się też tworzenie aut dla podróżników i eksploratorów. Mają być one wygodne, praktyczne, uniwersalne i łatwe w utrzymaniu. To brzmi jak całkiem niezły plan.

W najbliższych miesiącach, poza całkowicie nową identyfikacją wizualną, poznamy także Dacię Bigster. To zapowiadany model pozycjonowany ponad Dusterem. Duster niebawem też może zyskać następcę - zaprojektowanego w zupełnie innym stylu.

Jedno jest pewne - Dacia ma przed sobą niezwykle ciekawą historię, która może rozwinąć się niespodziewanym kierunku.