Dania chce konfiskować i sprzedawać auta piratów drogowych

Dania pracuje nad kontrowersyjnymi przepisami, w myśl których piratom drogowym konfiskowane będą auta. Te do nich nie wrócą - od razu mają trafiać na aukcję.

Dania chce mocno uderzyć w kierowców, którzy tworzą najbardziej niebezpieczne sytuacje na drogach. Wysokie mandaty i inne formy kar są w ich opcji nieskuteczne. W planach jest więc bardzo radykalne rozwiązanie, które faktycznie może być batem na piratów drogowych.

Szalejesz za kierownicą? No to stracisz auto

W czwartek duński parlament, czyli Fokleting, zaprezentował projekt ustawy o bardzo kontrowersyjnym wydźwięku. Krótko mówiąc - kierowcom, którzy w karygodny sposób złamali przepisy ruchu drogowego, konfiskowane będą samochody. Te nigdy do nich nie wrócą - od razu mają trafiać na dedykowane aukcje, gdzie będą sprzedawane.

Co więcej, propozycja nowych przepisów ma też tyczyć się samochodów należących do leasingodawców czy innych podmiotów. Tutaj pojawia się najbardziej zaskakujący zapis. Otóż w przypadku konfiskaty takiego auta, prawny właściciel pojazdu będzie musiał ubiegać się o odszkodowanie ze strony kierowcy, który drastycznie złamał przepisy ruchu drogowego.

Dania

Jak podkreślają autorzy projektu firmy leasingowe i inne podmioty przekazujące kierowcom swoje auta muszą dokładnie weryfikować kto będzie mógł nimi jeździć. Nowe przepisy pozwolą na wgląd w dane podatkowe kierowców, tak aby można było zweryfikować, czy w razie krytycznej sytuacji będzie on w stanie spłacić właścicielowi sprzedane auto.

Warto dodać, że przepisy te tyczą się też carsharingu. A to może oznaczać, że weryfikacja kierowcy przed przyjęciem do usługi stanie się znacznie dłuższa.

Christian Brandt, dyrektor duńskiej organizacji Finans og Leasing dodaje, że cały projekt tak naprawdę nie ma na celu karanie kierowców, gdyż uderzy we właścicieli aut/leasingodawców. Krótko mówiąc - jeśli sprzedane zostanie auto jakiejś firmy, to gdzie w tym wszystkim jest kara dla kierowcy? Rekompensata finansowa na pewno go uderzy, ale cała sytuacja sprawi najwięcej problemów właścicielowi samochodu.

Dania - jakie zachowania będą surowo karane?

Chodzi tutaj przede wszystkim o dwukrotne przekroczenie limitu prędkości na danym odcinku, jazdę pod wpływem alkoholu oraz wprowadzanie zagrożenia w ruchu lądowym. Szczegółowa lista wykroczeń zostanie przygotowana bliżej wiosny. Według ekspertów przepisy te z łatwością przejdą przez parlament wiosną tego roku, gdyż opozycja nie zgłasza większych sprzeciwów.

Źródło: The Local DK

Zdjęcia: Wikimedia Commons CC-BY-SA: Tomasz Sienicki & heb