Estonia: zamiast mandatu za przekroczenie prędkości dostaniesz karę i postoisz na poboczu

Estonia znalazła nowy sposób na dyscyplinowanie kierowców, którzy przekraczają prędkość. Nowa forma kary wymusza postój na poboczu przez określony czas.

Chyba niemal każdy kierowca przynajmniej raz w życiu zarobił mandat za przekroczenie prędkości. To się zdarza, choć oczywiście powinniśmy stanowczo unikać takich sytuacji. Wystarczy trzymać się przepisów, a portfel będzie zadowolony. W Estonii testowana jest jednak forma kary, która nie wpływa na stan naszego konta, a bardzo dobrze dyscyplinuje kierowców. Będąc złapanym za przekroczenie prędkości trzeba przygotować się na długi postój.

Pędzisz? Stoisz!

Estońska policja uruchomiła nowy pilotażowy program, w ramach którego na odcinku pomiędzy Tallinnem a Raplą kierowcy zatrzymani po raz pierwszy za przekroczenie prędkości będą mogli wybrać swoją karę. Policjanci stawiają prostą ofertę: mandat albo przymusowy postój. Jeśli prędkość została przekroczona o mniej niż 20 lub o 20 km/h, to trzeba będzie odczekać 45 minut. Przy przekroczeniu o 21-40 km/h postój wydłuży się do godziny.

Estońska policja uważa, że taka metoda może być lepszym sposobem na zdyscyplinowanie kierowców. W ostatnich latach liczba wypadków na drogach tego kraju wzrosła. Kara czasowa może i nie narusza stanu konta w banku, ale z pewnością zabiera "cenny czas", który niektórzy starali się skrócić przekraczając dozwoloną prędkość. Tym samym wszystko co zyskali jadąc szybko stracą z nadwyżką stojąc na poboczu. Proste i przyjemne? Zdecydowanie!