Rajdówki pojadą też na torach wyścigowych. FIA tworzy nową klasę TC Lite, która łączy rajdy i wyścigi

Jeden samochód do rajdów i do wyścigów? Bardzo proszę - FIA ułatwia dostęp do motorsportu osobom z ograniczonym budżetem, wszystko za sprawą klasy TC Lite.

  • Klasa FIA TC Lite dzieli się na dwie klasy, TCL4 i TCL5
  • W ten sposób stworzono przepisy, które pozwolą na wykorzystanie jednego samochodu w rajdach i w wyścigach
  • Przepisy opierają się tutaj na regulacjach grupy Rally4 i Rally5

Z kolegami z branży regularnie żartujemy, że dla dziennikarzy nie zajmujących się motoryzacją powinny istnieć "wyścigi rajdowe". Wtedy mogliby dowoli mieszać te pojęcia i nikt nie mógłby się do tego przyczepić. Teraz ich marzenie na swój sposób staje się rzeczywistością. FIA TC Lite to nowa kategoria, dzięki której jeden samochód będzie mógł startować w rajdach i w wyścigach.

FIA TC Lite. Jak to działa i co daje kierowcom?

Jako bazę dla nowych przepisów wykorzystano klasę Rally4 i Rally5 z rajdów. Oznacza to, że klasa TCL4 i TCL5 jest odpowiednikiem wyżej wymienionych.

Samochody w klasie TCL4 mogą korzystać z dwulitrowych wolnossących silników lub turbodoładowanych o objętości skokowej do 1333 cm3. Stosunek mocy do masy to maksymalnie 5,1 kilograma na KM (dokładniej na BHP - brake horsepower, moc na silniku).

W klasie TCL5 maksimum to wolnossący silnik 1600 cm3 lub turbodoładowany, także o objętości skokowej 1333 cm3. Tutaj stosunek mocy do masy to 6 kilogramów na BHP. W obydwu przypadkach moc na koła przenosi sekwencyjna skrzynia biegów.

FIA TC Lite 2025

W ten sposób samochody z grupy TC Lite mogą startować w rajdach w kategorii Rally4/Rally5, a w wyścigach wpiszą się poniżej sprawdzonego TCR. Taki ruch ułatwi też zakup tańszego auta do wyścigów samochodów turystycznych, a kierowcy będą mogli sprawdzić się również na szutrach, z pilotem na prawym fotelu.

Wyposażenie zmieni się nieznacznie

Tutaj FIA postawiło na maksymalną unifikację pomiędzy wyposażeniem samochodu. Różnice ograniczają się do drobnych zmian podczas jazdy na torach wyścigowych.

  • na felgi naciągnięte będą opony typu slick
  • w drzwiach kierowcy pojawi się siatka zabezpieczająca
  • ręczna gaśnica musi być zdemontowana
  • z samochodu wyciąga się koło zapasowe
  • fotel pilota może pozostać na swoim miejscu, w przypadku jego wyciągnięcia konieczne będzie dołożenie balastu będącego ekwiwalentem masy fotela
  • na pokładzie musi być automatyczny układ gaśniczy

Jak sami widzicie "przebudowa" samochodu z rajdówki na wyścigówkę zajmie dosłownie kilka chwil i jest banalnie prosta. W ten sposób wiele osób będzie mogło obniżyć koszty startów, a wyścigi samochodów turystycznych zyskają atrakcyjną klasę dla osób z mniejszym budżetem.

FIA TC Lite FIA TC Lite

Nowy załącznik do regulaminów sprawi, że obydwie homologacje FIA będą obowiązywały równolegle. Tutaj więc nie trzeba obawiać się problemów związanych z przepisami.

Warto też dodać, że w autach TCL5 możliwe będzie wykorzystanie zestawu Rally5-KIT, który dodatkowo obniża koszty budowy samochodu.

Źródło: FIA