Ford Explorer EV 2024. Nadchodzi nowa era wysokiego napięcia

Ford wkracza drugą nogą w segment samochodów elektrycznych. I robi to z rozmachem. Oto... Ford Explorer 2024. Tak, to drugi Explorer w gamie.

Nowy, całkowicie elektryczny Ford Explorer 2024. Tak właśnie firma komunikuje swój drugi w pełni elektryczny model w gamie, który ma przebić sukces Mustanga Mach-E. Głównie za sprawą ceny, która w przypadku nowego crossovera będzie kluczowa. To ma być samochód znacznie tańszy - cena ma być niższa niż 45 000 Euro.

Ford Explorer 2024 ma przekonywać klientów praktycznością i nowoczesnością

Na razie Ford nie ujawnił zbyt wiele szczegółów technicznych nowego crossovera. Wiemy jednak jak wygląda i co zaoferuje kierowcy i pasażerom.

Pięć miejsc i 470 litrów bagażnika pozycjonuje kompaktowego crossovera już wokół samochodu rodzinnego. Wiadomo, nie jest to duże kombi, ale ma być praktycznie. Ford podkreśla to na każdym kroku, dorzucając na liście zalet dużą (17-litrową) konsolę między fotelami, schowek na laptopa, czy dodatkowe skrytki, w tym za ekranem.

Ford Explorer 2024

Sam ekran należy do systemu multimedialnego SYNC Move, ma 15 cali i ma regulowany kąt pochylenia oraz wysunięcia z deski rozdzielczej. Oczywiście, cały system rozrywki oparty będzie o bezprzewodową integrację z telefonami.

Producent podkreśla też, że na wyposażeniu znajdzie się efektowny i efektywny soundbar czy sportowo wyprofilowane fotele, w tym z masażem w opcji. Ten ma znaleźć się w wyposażeniu standardowym, razem z podgrzewanymi fotelami i dwustrefową klimatyzacją.

Ford Explorer 2024 będzie też pierwszym europejskim modelem Forda, który będzie wyposażony w pełnego asystenta zmiany pasa ruchu.

Ford Explorer 2024 nie jest tym Explorerem, na jakiego liczycie

Ale będzie miał napęd na cztery koła. Albo na tylną oś. Tyle wiemy na razie. Ponadto producent podkreśla, że samochód zaprojektowano w nowym, europejskim Centrum Produkcji Samochodów Elektrycznych. I bardzo są z tego dumni. Choć uważam, że samochód jest całkiem... amerykański z wyglądu. Tak naprawdę wygląda jak mieszanka Forda F-150 z... Explorerem. Z którym nie ma nic wspólnego. Nowy, elektryczny Ford Explorer 2024 będzie oferowany na całym świecie. Dlatego, będą miejsca, gdzie będzie można więc kupić dwa, zupełnie różne samochody o tej samej nazwie.

Ford Explorer 2024

Wróćmy jeszcze do technikaliów. Poza napędem, wiemy też, że ładowanie od 10 do 80 procent powinno zająć 25 minut, a z samochodem będzie zaoferowany dostęp do 500 000 punktów ładowania w Europie. A w każdym razie do końca przyszłego roku.

I co jeszcze? To by było na tyle. Nic o silniku, czy pojemnościach baterii. Te jednak możemy sobie wydedukować, bo Ford Explorer 2024 oparty jest na platformie MEB, jest więc mocno spokrewniony z Volkswagenami serii ID, plasując się rozmiarowo gdzieś między ID.3, a ID.4.

Samochód będzie można zamawiać pod koniec tego roku, a rezerwacje są już dostępne na wybranych stronach Forda.