Ford Galaxy znika z oferty, S-MAX tylko z hybrydą. Pożegnajcie diesle

Spieszcie się kochać vany - tak szybko odchodzą. Ford Galaxy znika z oferty marki, a S-MAX dostępny będzie tylko w wydaniu hybrydowym. Diesel nie wróci już pod maskę tego auta.

Kilka lat temu zakup rodzinnego samochodu był prosty. Wystarczyło wejść do salonu, wskazać palcem minivana lub vana, wybrać silnik (z reguły diesla) i podpisać umowę. Teraz zabawa nieco się skomplikowała. Kolejne modele przechodzą na emeryturę, a gamy jednostek napędowych są cięte szybciej niż pensje w Polskim Ładzie. Z rynku znika na przykład Ford Galaxy, jeden z ostatnich dużych i pakownych vanów. Tego auta już w ogóle nie zamówicie, a place u dealerów zostały wyczyszczone z ostatnich egzemplarzy. A to nie koniec zmian.

Ford Galaxy został wycofany, a S-MAX gubi silniki wysokoprężne

Teoretycznie w zapleczu wciąż jest Ford S-MAX. Ten model jeszcze nigdzie się nie wybiera. Kupując go macie jednak mocno ograniczony wybór. Tak jak Ford T dostępny był w każdym kolorze, o ile to był kolor czarny, tak Ford S-MAX oferowany jest wyłącznie z napędem hybrydowym.

Wprowadzona jesienią wersja FHEV oferuje 190 KM, generowanych przez 2.5 litrową jednostkę wolnossącą i silnik elektryczny. Moc trafia na przednią oś dzięki bezstopniowej przekładni eCVT.

Ford Galaxy 2022 Ford Galaxy 2022

Zalety? Niskie zużycie paliwa w mieście i przyzwoite osiągi. Wady? Załadowane auto w trasie nie będzie już tak oszczędne.

Pod maskę tego auta silniki wysokoprężne z rodziny EcoBlue już nie wrócą. Tutaj także można więc posiłkować się jedynie samochodami z tak zwanego stocku, ale wybór takowych jest mocno ograniczony.

Ford Galaxy i S-MAX to jedne z ostatnich vanów na rynku

Ten segment został niemal całkowicie wyparty przez SUV-y. Jeszcze kilka lat temu każdy producent miał w swojej ofercie nawet kilka typowo rodzinnych aut. Teraz ich rolę przejmują częściowo kombivany. Te jednak często mają dużo uboższe wyposażenie, gorsze wykończenie i słabsze silniki.

Z oferty niedawno zniknął jeden z najdłużej oferowanych modeli Volkswagena (w obecnym wydaniu), czyli Sharan. Opel już dawno temu pożegnał Zafirę, a od wielu lat liczba 5008 w Peugeocie oznacza powiększonego SUV-a.

W przypadku Forda póki co nic nie wskazuje na debiut jakichkolwiek następców Galaxy i S-MAXa.