Ford Pro, czyli obsługa kompleksowa. Sprawdziłem jak to działa

Czasy się zmieniają i nie wystarczy salon i samochody. Obecnie nabywcy oczekują czegoś więcej. Ford Pro zapewnia kompleksową obsługę firm. 

Czas to pieniądz - zwłaszcza dla przedsiębiorców. Mało kto ma czas szukać konkretnych usług w różnych miejscach. Amerykańska marka przygotowała odpowiedź na potrzeby flot i stworzyła nową usługę. Ford Pro to program, który składa się z pięciu filarów. Każdy z nich odpowiada za całkowicie inną branżę, ale w połączeniu sprawiają, że obsługa flot pojazdów staje się znacznie efektywniejsza.

Ford Pro

Ford Pro, czyli samochody

Nie ma się co oszukiwać. W każdej flocie pojazdów jednak najważniejszym elementem jest samochód. W przypadku aut dostawczych Ford ma się czym chwalić.

Od wielu lat Amerykanie sprzedają najwięcej samochodów użytkowych na świecie. Teraz jednak ta oferta musi zostać zelektryfikowana - a to stawia przed nimi nowe wyzwania.

Przy okazji prezentacji usług Ford Pro miałem okazję uczestniczyć w pierwszych jazdach modelem e-Transit. Ten samochód naprawdę udał się błękitnemu owalowi.

Świetnego dostawczaka nie popsuto zmieniając układ napędowy. Największy model wyznacza jednocześnie pewien trend. Cała gama samochodów użytkowych zyska wtyczkę i duże baterie. Kolejny będzie model Custom, który już oficjalnie został pokazany.

Ford Pro Telematics 2022

W przypadku pojazdów elektrycznych pewnym wyzwaniem dla przedsiębiorców będzie zbudowanie infrastruktury. Dobór sprzętu, ilość urządzeń oraz lokalizacja ich instalacji wymusi zmianę sposobu myślenia. Na to jednak Ford także ma pomysł.

Ford Pro, czyli ładowanie aut elektrycznych

Projektując pakiet usług Ford Pro pomyślano także o tej kwestii. Przeanalizowano szereg możliwości i zatrudniono wielu specjalistów, aby pomóc firmom przesiąść się do pojazdów elektrycznych.

Przypominam, że zgodnie z deklaracjami, Europa do 2035 roku ma zrezygnować z samochodów spalinowych. Powiecie - mamy czas. Otóż nie. To tylko 13 lat na zrewolucjonizowanie całego transportu.

Myślicie, że to dużo czasu? Pamiętajcie, że stosunkowo mało osób wie, jak sprawnie i rozsądnie przeprowadzić transformację floty. W tym przypadku nie wystarczy po prostu złożyć zamówienia na nowe auta.

Ford e-Transit 2022 TEST

Poza tym trzeba zadbać o stacje do ładowania (pod kątem zapotrzbowania), uwzględnić możliwości techniczne miejsc, w których mają się pojawić, oraz przejść przez ścieżki biurokratyczne. W znaczniej części z tych czynności pomóc ma właśnie przedstawiciel Forda z działu Charging.

Ford Pro Charging zapewnia tez dostęp do ponad 300 000 publicznych ładowarek. Mimo, że podstawą ma być ładowanie pojazdów floty w firmie, możliwość doładowania „na mieście” zawsze musi być zapewniona.

Ford Pro, czyli finansowanie samochodów

Jak łatwo się domyślić, elektryfikacja floty wiąże się z niemałym wydatkiem - zwłaszcza na początku. Ford Pro Financing oferuje kilka rozwiązań, które mają to ułatwić.

Jednym z nich jest FinSimple, czyli usługi związane z finansowaniem zakupu pojazdów, wraz z fakturowaniem łączonym czy komercyjnymi liniami kredytowymi. Możemy również w tym przypadku sfinansować zakup stacji ładowania. FinSimple pozwala również na pokrycie kosztów stworzenia zabudowy auta odpowiedniej dla konkretnego biznesu.

Kolejna opcja to Fleet Management stworzona wspólnie z ALD Automotive. Jest to szyte na miarę zarządzanie większymi flotami samochodów, zdejmujące z klienta ciężar zajmowania się autami. Oczywiście tutaj również dostępne jest finansowanie, także w formie najmu długoterminowego.

Ford Pro Charging

Ford Fleet Management obecnie jest dostępny tylko we Francji i Wielkiej Brytanii, natomiast będzie kolejno uruchamiany na kolejnych kluczowych rynkach.

Ford Pro, czyli serwisowanie aut

Po zakupieniu samochodów trzeba zadbać o jak najlepsze ich wykorzystanie. Każdy postój w serwisie oznacza stratę dla przedsiębiorstwa. Ford Pro Service stworzono po to, aby zminimalizować czas potrzebny na obsługę serwisową. Wyselekcjonowano ponad 800 punktów serwisowych (w całej Europie), nazywanych Transit Centre, zajmujących się tylko obsługą aut użytkowych.

W przypadku samochodów elektrycznych możliwości są jeszcze większe. Obecnie jest to sieć 1500 dealerów oraz ponad 4500 autoryzowanych przez Forda warsztatów. Warto dodać, że auta elektryczne z definicji są prostsze konstrukcyjnie oraz tańsze w eksploatacji i serwisowaniu.

Ford Pro, czyli aplikacja do zarządzania flotą

Tutaj Ford przygotował dwie możliwości. Dla małych flot (do pięciu samochodów) do dyspozycji jest aplikacja Ford Pass Pro. Możliwości ma całkiem spore. Możemy w niej monitorować lokalizację auta, sprawdzać stan paliwa, kondycję oleju, poziom AdBlue i przebieg pojazdu.

Możemy też przeglądać raporty zużycia paliwa dla każdego samochodu niezależnie, z rozbiciem miesięcznym. Bardzo praktyczna jest możliwość odblokowywania centralnego zamka z aplikacji oraz zdalne uruchamianie auta. Ta ostatnia funkcja jest dostępna, gdy samochód posiada skrzynię automatyczną.

Ford Pass Pro

Dla większych flot amerykanie przygotowali Ford Pro Telematics. Tu możliwości są znacznie większe, co miałem okazje sprawdzić podczas pierwszych jazd modelem e-Transit.

Podstawową różnicą względem opcji Pass jest możliwość sprawdzenia trasy każdego pojazdu oraz podglądu w parametry aut na żywo. Oprogramowanie zbiera dokładne dane dotyczące prędkości, ekonomii jazdy, postojów czy przestrzegania ograniczeń prędkości.

I tak oto po przejechaniu 40 kilometrów po Barcelonie oraz powrocie do bazy, dostałem jasne informacje co i gdzie się wydarzyło. Przedstawiciel Forda, na podstawie numeru rejestracyjnego, odtworzył moją trasę, wskazał na jakim odcinku nieznacznie przekroczyłem prędkość, gdzie parkowałem i jak długo trwał postój. Telematyka precyzyjnie również pokazała gdzie i ile razy sprawdzałem przyśpieszenie prawie 270 konnego dostawczaka.

Oczywiście siedząc wygodnie przy komputerze nie trzeba ręcznie śledzić każdego pojazdu. Wystarczy poświęcić kilka godzin na ustawienie alarmów dla całej floty.

Na przykład oprogramowanie może poinformować, gdy zostanie przekroczona prędkość na przykład o 20 km/h przez okres dłuższy niż, dajmy na to 30 sekund. Podobnie wygląda sytuacja z częstym wduszaniem pedału gazu do podłogi. Wszystkie te elementy bezpośrednio mają wpływać nie tylko na optymalizację kosztów ale również na bezpieczeństwo kierowców.

Jeszcze jedna ciekawostka. W przypadku Ford Pro Telematics istnieje możliwość podpięcia do tego oprogramowania aut innej marki. Ford udostępnia specjalnie interfejsy, które wpinane są w gniazda OBD. Jest to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które nie mogą sobie pozwolić całkowitą przesiadkę na jedną markę.

Kompleksowy zestaw usług pod jednym dachem? To ma sens!

Koncepcja usług Ford Pro na pewno zmierza w dobrym kierunku. Porządne auta użytkowe, możliwość dopasowania zabudowy bezpośrednio u dealera marki, oraz załatwienie finansowanie od ręki to mocne zalety. Zadbano również o serwis oraz kontrolę nad flotą. I cieszy fakt, że również małe firmy otrzymały całkiem niezłe narzędzie do monitorowania posiadanych aut.